Menu
نویسنده مطلب : کبرا حسینی

مطلب مورد بحث:

چگونه مانند یک نویسنده کتاب بخوانیم؟


من این روزها مشغول خواندن کتاب حرکت در مه، چگونه مثل یک نویسنده فکر کنیم، نوشتهٔ محمدحسن شهسواری‌ام.
۱. چرا این کتاب نوشته شده؟ شهسواری در این کتاب، قدم به قدم خواننده را با فرایند نوشتن آشنا می‌کند.
۲. ساختار این کتاب چیست؟ در بخش‌ها و فصل‌های مختلف کتاب، موضوعات لازم برای نویسنده شدن مطرح شده و در قسمت‌های مختلف به منابعی برای مطالعهٔ بیشتر ارجاع داده شده است. بیشتر فصل‌ها با خاطره‌ٔ جذابی از نویسنده شروع شده و خواننده را به ادامه دادن تشویق می‌کند.
۳. لحن نویسنده چگونه است؟ شهسواری، اعتماد خواننده را جلب می‌کند. از لزوم مثال‌های وطنی و بومی‌سازی کتاب‌های مشابه خارجی می‌گوید. یک حکیمِ بداخلاقِ همه‌چیزدان نیست که بخواهد شربت تلخ تجربیات سالیان عمرش را در حلق خواننده بریزد.
۴. انتخاب کلمات و ابزار کلامی: کلمات، روان و دور از پیچیدگی‌های بیهوده‌اند. مثال‌ها و ابزارهای کلامی، همه در خدمت مفهوم موردنظر نویسنده‌اند.
۵. روانی جمله‌ها: جملات طول مناسب دارند. خواندنشان از خواننده انرژی اضافه نمی‌گیرد. بدبختی نمی‌کشیم که سر یک جمله را به ته آن وصل کنیم.
۶. چارچوب‌های متعارف نوشتن: نویسنده به چارچوب‌ها پایبند است اما مثال‌های وطنی و بومی‌اش چندان برای من عادی نبود. در کتاب‌های خارجی بارها به آدم‌ها، محصولات و برنامه‌های مشهور ارجاع داده می‌شود. اما در کتاب‌های ایرانی، نویسنده معمولاً نگران بازتاب‌ها و قضاوت‌های منفی و دردسرهای احتمالی است. پس سعی می‌کند سری را که درد نمی‌کند، دستمال نبندد. بسیار خوشحال شدم که شهسواری جرأت مثال آوردن از نمونه‌های داخلی را داشته.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟