Menu
نویسنده مطلب : ریگار تارگرین

مطلب مورد بحث:

اهمال کاری و به تعویق انداختن و نقش آن در ناشادی ما


یک چند وقتی هست که در فضای این کنفرانس‌های دیجیتالی و کلا اینترنت ایران، اصطلاحاتی مثل پدر دیجیتال مارکتینگ و پدر بازاریابی و این چیزها مد شده. به تاسی از همین روند، من می‌توانم خودم را پدر علم اهمال‌کاری ایران بنامم!

مشکلی که از دوران نوجوانی برایم شروع شد و به حدی از حاد بودن رسید که رویدادهایی مثل جشن پایان سال دبیرستان، فارغ التحصیلی، امتحان گواهینامه و غیره را از دست دادم. خاطره‌ها یا دستاوردهایی که هر کدام می‌توانست مسیر زندگی‌ام را به کلی متحول کند. جالب است که با گذر زمان مشکلاتم در این زمینه، بیشتر و بیشتر هم شد.

به قدری که خودم از میزان و کیفیت توجیهاتی که برای اهمال کاری‌هایم پیدا می‌کردم، خنده‌ام می‌گرفت. فعلا هم ادعا نمی‌کنم که این مشکل را به کلی حل کرده‌ام. هنوز هم دردسرهای زیادی در این راه برایم وجود دارد. ولی سعی کردم آهسته و پیوسته جلو بروم.

دو مورد به من کمک زیادی کرده:

۱- انجام فوری کارهای کوچکی که تاثیر بزرگ دارند : مثلا جمع کردن ساک ورزشی شب قبل از رفتن به تمرین. چون دیگر لازم نیست اول صبح، با سروصدای بیشتر و از یاد بردن برخی موارد، برای خودم تمرین ناقصی را رقم بزنم.

۲- قانون فقط ۵ دقیقه انجامش بده: ترجمه کاربردی یکی از قوانین فیزیک نیوتون. اجسام تمایل به حفظ حالتی دارند که در آن هستند. به همین سبب به خودم می‌گویم که فقط ۵ دقیقه میزت را تمیز کن یا نوشتن فلان داکیومنت را کلید بزن. خودم بهتر می‌دانم وقتی که کار را شروع کنم، بعد از ۵ دقیقه دلم نمی‌آید که ناقص رهایش کنم. از طرفی آن وعده‌ی «فقط پنج دقیقه» کمک می‌کند تا حتی بهترین توجیهات تنبلانه هم راهی به جایی نبرند.

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟