Menu
نویسنده مطلب : صدرا علی آبادی

مطلب مورد بحث:

عادتهای کوچک زندگی: جایزه ها و مشوق‌هایی برای خودمان


قبل از نوشتن فهرست چند نکته تو این زمینه مطالعه کردم که حس میکنم گفتنش بهتر از نگفتنش هست.

پاداش (حتا غیر متغیر) یکی از بخش های مهم شکل گیری چرخه ی عادت هست و این که ما چطور به خودمون پاداش میدیم میتونه خیلی موثر باشه تو شکل گیری عادات جدید. پاداش ها (مانند نشانه ها CUE or trigger) دو حالت اکسترنال و اینترنال (بیرونی و درونی) دارند. هرچند پاداش های بیرونی و ملموس بسیار موثر هستند اما به نظر من این پاداش های درونی هستند که در واقعیت عادات رو شکل میدهند.

عادتهای کوچک زندگی: جایزه ها و مشوق‌هایی برای خودمان

عکس بالا ساده ترین شکل از چرخه عادت هست و جایگاه جایزه رو میتونید توش ببینید. یک پاداش درونی رو نشون میده. پاداش درونی که بیشتر حس شادی و رضایت از انجام کار ترجمه میشه. عموما یک عامل داره و اون ترشح دوپامین(+) هست.

خب اینا رو گفتیم که برسیم به اینجا : نکته و برتری مهمی که پاداش درونی نسبت به پاداش بیرونی داره اینه که میتونه تو چرخه جابه جا بشه. در واقع اگر بتونیم راه ایجاد پاداش درونی رو پیدا کنیم و اون رو به یک نشونه و روتین پیوند بزنیم، بعد از مدتی که اون کار رو انجام بدیم، مغز ما بلافاصله بعد از دیدن نشونه به ما پاداش میده و این دقیقا همون نقطه شکل گیری عادت هست.

بذارید مثال بزنم: نرم افزاری که من برای پومودرو (+)استفاده میکنم یه صدای زنگ مخصوصی داره برای شروع و همچنین برای پایان، هر وقت این زنگ پایان بخوره من میدونم که زمان استراحت فرارسیده و یک تسک انجام شده و من رضایت حاصل از اون رو با استفاده از ماژیک فسفری (که به رنگ نارنجی نوتفیکیشن اینستاگرام هست) ابراز و حس میکنم. الان این داستان تغییر کرده، هر زمان که زنگ شروع میخوره من خوشحال من رضایت رو حس میکنم و این یعنی عادت شکل گرفته. در واقع خود کار تبدیل به پاداش میشه.

خیلی از ابزار های روزمره که ازشون استفاده میکنیم مثل شبکه های اجتماعی به ما دسترسی ندارن که به ما یک پاداش بیرونی بدن پس همه تلاششون رو میکنن که به ما یک پاداش درونی بدن و ما رو معتاد شبکه شون کنند. (به هر دفه که نوتیفیکیشن اینستا رو میبینید فکر کنید).پس لازم نیست همیشه دنبال پاداش های بزرگ بیرونی باشیم. گاهی اوقات دیدن یک رنگ محرک، زدن یک علامت به معنی پایان کار میتونه از پاداش های گنده موثر تر باشه. ضمن این که خیلی از پاداش های بیرونی، نیاز به یک سری مقدماتی دارند که زمان میبره و مغز ما تو تشخیص این که این پاداش مال اون کار خوبه ناتوان میمونه و شکل گیری عادت سخت میشه.

—————————————————————–

لیست از پاداش های بیرونی که گاها استفاده میکنم:

۱: شکلات، آبمیوه بلافاصله پس از انجام کار (کلا لایه های پایینی مغز که با خزندگان اون رو مشترکیم به قند علاقه وافری دارند)

۲: قدم زدن در شهر و در شب (نگاه کردن به چراغ ها و آدم ها جذابیت دارن برام)

۳: گوش دادن به موسیقی (بلافاصله بعد از انجام کار)

۴: مطالعه خارج از برنامه(خوندن رمان و کتاب های نامربوط به هدف)

۵:رقصیدن (صد البته در تنهایی :)) افتضاح هستم توش اما دوپامین زیادی ازاد میکنه)

۶:وبلاگ نویسی