Menu
نویسنده مطلب : ايمان مدرس غروي

مطلب مورد بحث:

تعریف سیستم و تفکر سیستمی


مثال پیتر سنگه همیشه در ذهن من هست که ما از شکستن یک آینه و چسباندن قطعات آن بطور مجدد به آینه اولیه نخواهیم رسید و انعکاس درستی از تصویر در این آینه نخواهیم داشت.

فکر می کنم چون انسان منفعت طلب است و محور این منفعت را خودش می بیند و از طرفی عمدتا در تصمیم گیری از بصورت ناخودآگاه استفاده می کنیم لذا نمی توانیم اثرات بلند مدت کارها را ببینیم.

کنترل مواد مخدر در هلند هم داستان جالبی از تفکر سیستم دارد. این کشور جزء محدود کشورهایی است که مواد مخدر کاملا آزاد است و حتی دولت مواد را به رایگان توزیع می کند چون به این نتیجه رسیده اند که کنترل مواد مخدر ،‌ ارزش مواد مخدر را بالا می برد و سود قاچاق مواد را بالا می برد لذا با سود بردن قاچاق چی ،‌ به نفع اوست که تعداد افراد معتاد نیز زیاد تر شود. جالب ایجاست که در زمان توزیع رایگان مواد مخدر ،‌ افراد مصرف کننده را به مراکز مشاوره هدایت می کنند که مشخص شود چرا این فرد واقعا به اعتیاد افتاده،‌آیا مساله اقتصادی ، خانوادگی یا هر مساله دیگری دارد تا آنرا حل کنند.

اینکه خداوند در اموال انسان حقی را برای افراد مستمند قرار داده به نظرم بخش زیبایی از سیستم جامعه انسانی است. اگر این توجه در همه افراد جامعه باشد به نسبت فقر در جامعه کمرنگ می شود ،‌ از حاصل آن فساد ناشی از فقر ،‌اعتیاد و دزدی کاسته می شود،‌امنیت بالا می رود و باز خود من در این سیستم آرامش بیشتری را تجربه خواهم کرد.

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟