Menu
نویسنده مطلب : مرتضی نجفی

مطلب مورد بحث:

ساختن دیوار به سادگی گذشته نیست


یاد هواپیمای ایران ۱۴۰ افتادم. آنتونوف اوکراینی را رنگ کردیم و مدعی شدیم که هواپیما ساخته ایم. بعد هم افتتاح کردیم. آمار متفاوتی از سقوط ایران ۱۴۰ منتشر شده است. طبق این یکی، ۴ فروند از ۷ فروند هواپیمای مونتاژشده، سقوط کرده اند. بعد از آخرین سقوط که بسیار دردناک بود، مجبور شدیم دستور توقف پرواز را صادر کنیم.  از این هزینه چند میلیاردی که به قیمت جان انسانها تمام شد، درس نگرفتیم و همچنان مشغول هزینه دادن هستیم. این بار با دانشگاهها قرارداد بستیم که برایمان هواپیما بسازند. دانشگاهی که بهترین سالهای عمرم را در آنجا سپری کرده ام و می دانم که استادانش به نام و نان دانشگاه نیاز دارند و دانشجویانش به مدرک آن. سرانجام این هزینه ی دو میلیارد دلاری از هم اکنون مشخص است.

می توانستیم و می توانیم به جای این هزینه های بیفایده، به فکر تولید قطعه ای از قطعات هواپیما باشیم. شاید اگر اینکار را می کردیم، اسم کشور ما هم در اینفوگرافی این درس دیده می شد.

در صنایع دیگر هم تا آنجا که توانسته ایم همین سیاست را در پیش گرفته ایم. خودرویی که سالها کوشیدیم داخلی بشود. نتیجه این همه سال بستن مرزها در برابر خودروی خارجی هم واضح است. جز خودمان، کسی مجبور نیست سوار آن بشود. گندمی که به زور باید در آن خودکفا شویم، هرچند به قیمت نابودی آب و خاکمان تمام شود. اگر می توانستیم در همه ی کالاها همین سیاست را اجرا می کردیم. خوشبختانه تاکنون نتوانسته ایم. البته تا توانسته ایم، هرجا که شده، دیوار ساخته ایم.

 

” اگر کالاها از مرزها رد نشوند، سربازها رد خواهند شد.”
فردریک باتیستا– اقتصاددان قرن نوزدهم
 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟