Menu
نویسنده مطلب : ایمان احمدپور

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


شرکت پرورش دام و طیور (گوسفند،قرقاول،شترمرغ و بوقلمون)و صنایع وابسته 

 

شرح کسب و کار و ارزشی که ایجاد میکند:

آنچیزی که در ذهنم هست،یک مزرعه ی بزرگ (حدود ۱۳ هزارمترمربع)که به بخش های مختلفی تقسیم بندی میشه و هر قطعه به یکی از این موجودات اختصاص داده میشه. از فضاهای خالی موجود میتوان درختان میوه ی گوناگون(کیوی ، شلیل،پرتقال،هلو،انار….) را کاشت ،قسمتی را به سبزی های خوردنی(تربچه،نعنا،ریحان….) ،بخش کوچکی استخر ماهی های قزل اختصاص داده بشود . فضایی برای استراحت و تفریح مردم به صورت اتاقک ها و آلاچیق هایی تعبیه بشه و محصولاتی که در همین مزرعه تولید میشود همینجا به فروش هم برسد().

جدای از گوشت دام و طیور مربوطه که چیز واضحی هست، ایجاد ارزش افزوده ای که از طریق راه اندازی واحدهایی در اطراف مزرعه به منظور تولید چرم که منجر به تولید لباس و کمربند و کیف و کفش و…میشود، روغن شترمرغ ، پشم که کارکردهای مربوط به خودش را دارد،ارزش افزوده ی فراوانی که از تک تک اجزای گوسفند و تک تک اجزای شترمرغ استخراج میشه کرد که نیاز به بیانش نیست ، وسائل تزیینی و…. صورت میگیرد .

کدام حوزه ی صنعت کسب و کار:

نمیتوانم مرز واحدی برای این کسب و کار در نظر بگیرم . بخشی از صنعت خودم را بر اساس نوع محصولات تعیین میکنم . بخشی دیگر نیاز ارضا شده را ایجاد فضایی برای جمع شدن خانواده ها قرار میدهم  و همچنین محصولات خودم را با برندسازی میتوانم جهت ارضای نیاز سبدغذایی خانواده ها قرار بدهم . در کل حوزه ی گسترده ای را در بر خواهد گرفت .

بازارهای هدف ،بالقوه و آماده:

بازار بالقوه ی محصولات من ، شامل همه ی هم شهری هایم(فعلا) میشوند که به محصولات دامی و صنایع وابسته به اون و همچنین تمام ارزش افزوده هایی که از این مزرعه بدست میاید ، علاقه مند هستند .

بازارآماده من در دسترس برای تمام همشهری هایم و روستاهای اطرافمان میشود و با  ایجاد یک وب سایت خوب و اپلیکیشن ، سطح دسترسی مشتریانم به بازار من بیشتر میگردد و امکاناتی مثل ارسال رایگان به منزل نیز لحاظ میگردد .

بازار هدف خودم را فعلا کشتارگاه ها ، خریداران خانوادگی که مستقیم اقدام به خرید میکنند ، خرده فروش هایی که در سطح شهر قرار دارند اعم از سوپرمارکت ها و مراکز خرید .

تحلیل بازار:

میزان ضرورت :

خب چون محصولات من مربوط به موجودات زنده ای میباشد که مصرف خوراکی دارند ، نگرانی از جانب خریداری شدنش از طرف مشتریان وجود ندارد یا لااقل کم است .

اندازه ی بازار:

درحال حاضر به دلیل محدود بودن عرضه و کوچک بودن واحد تولیدی ، خریداران خانگی و محلی و خرده فروش های سطح شهر و همچنین کشتارگاه های اطراف اقدام به خرید محصول خوراکی میکنند و محصولات غیر خوراکی که حاصل میشود مثل کیف،کفش،لباس،کمربند،روغن ، …. افراد واسطه ای وجود دارند که اقدام به فروش این محصول میکنند .

محدوده قیمت قابل عرضه:

حداقل قیمت قطعا کمتر از هزینه های انجام گرفته و قیمت تمام شده نخواهد بود و حداکثر قیمت بسته به قیمتی است که با خریداران عمده توافق میشود که حاشیه ی سود منطقی داشته باشد و چون محصولات خوراکی و نیاز ضروری جامعه است و قیمت هایش مشخص است ، زیاد امکان تغییر قیمت وجود نخواهد داشت .

هزینه جذب یا ایجاد مشتری:

پاسخ این سوال به سادگی بدست نمیاید .

هزینه رساندن محصول به مشتری:

آن قسمتی که مشتری حضوری از ما خرید کند که این هزینه صفر  خواهد بود . اما معمولا میزانی که واسطه گرها دریافت میکنند چیزی باید حدود زیر بیست درصد قیمت تمام شده را  هزینه کنیم.

منحصر به فرد بودن محصول:

میتوانم ویژگی هایی مثل قرار دادن کارت قرعه کشی در محصول و برگزاری قرعه کشی های منظم ماهانه برای شرکتم را قرار بدهم تا به صورت پایدار مرا از رقیبانم منحصر به فرد کند ، یا کارهایی از قبیل دادن کارت اعتباری مخصوص خریداران که هربار که تخفیف میگیرند این پول برایشان ذخیره شود در کارت و فقط از محصولات من بتوانند خرید کنند و موارد مزیتی دیگر .

سرعت عرضه محصول جدید به بازار:

کاری که بعد از برند سازی باید انجام بدهم، استخدام متخصصانی است که علاقه و نگاه و ذائقه ی مشتری ها را بررسی کنند و طبق اون محصولات خودم را اصلاحی درشان بوجود بیاورم یا محصول جدیدی را عرضه کنم .

سرمایه گذاری اولیه:

خب احداث چنین مزرعه ای یکجا کار سخت و نیاز به سرمایه ی اولیه ی فراوانی دارد. کاری که من میتوانم بکنم از یک یا دو موجود زودبازده استفاده میکنم و در دایره ی خیلی محدودی فعالیت را آغاز میکنم و بعد از چندین سال به استفاده ی حداکثری از ظرفیت خواهم رسید . همچنین تاثیر زیادی روی رقبا نخواهد داشت زیرا قیمت ها مشخص است .

پتانسیل عرضه محصولات وابسته:

در بالا هم مشخص است که این کار ، به شدت به ایجاد محصولات وابسته منجر خواهد شد و ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد . خیلی متن طولانی داره میشه .

مدت زنده ماندن محصول:

قسمتی از محصولات وابسته همیشه زنده هستند اما بخش اعظمی از محصولات مدت زمان کوتاهی بعد از بهره برداری باید عرضه بشوند وگرنه محصول اصطلاحا میمیرد .

۶) خیر اینگونه نخواهد شد . زیرا بخشی از محصولات من در سبد غذایی مردم قرار دارد و به عبارتی محصولات من در ابتدا موجود زنده هستند و هرکسی بخواهد میتواند از آن تقلید کند و ارزش آفرینی کند .

 

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟