Menu
نویسنده مطلب : محمدرضا زمانی

مطلب مورد بحث:

آموزش گزارش نویسی با درک مفهوم "پرسش کلیدی" آغاز می‌شود


فکر می‌کنم علاوه بر مواقعی که ما گزارش را برای پاسخ به سوالی مشخص می‌نویسیم، گاهی هم گزارش‌ یا مقاله‎ای می‌نویسیم که سوال کلیدی آن از قبل تعریف نشده است. به عبارتی، خود ما – به عنوان نویسنده – با انتخاب عنوان و تیترهای گزارش، سوال کلیدی را در ذهن مخاطب ایجاد کرده و تلاش می‌کنیم تا به آن پاسخ بدهیم.
به نظرم می‌رسد در مواردی از این دست، انتخاب عنوانِ مرتبط و دقیق – و نه الزاما جذاب‌ترین عنوان – حیاتی بوده و با احتمال بیشتری می‌تواند به رضایت خواننده (یا گزارش گیرنده) منجر شود.
پی‌نوشت. وقتی درباره مثالی برای این موضوع فکر می‌کردم، به نظرم رسید سایت‌های خبری و کانال‌های تلگرام (بطور شدیدتر)، مصداق بارز همین نداشتن تناسب بین «سوالی که تیتر در ذهن مخاطب ایجاد کرده» و «متن مقاله» در تعداد نسبتا زیادی از مقالات و گزارش‌های خود هستند.
برای مثال، خبری که در بسیاری از کانال‌های تلگرامی پخش شده و حتی خبرگزاری تسنیم نیز به آن پرداخت (+)، عنوان “تلگرام از سال آینده پولی می‌شود” بود. عنوانی غیر دقیق (و اشتباه!) که در خواننده انتظاراتی نظیر پایه و اساس این تصمیم و روند پولی شدن تلگرام ایجاد کرده، اما به آن‌ها پاسخ نمی‌داد.