Menu
نویسنده مطلب : تسنیم

مطلب مورد بحث:

آشنایی با کلمات و ظرافت‌های کلامی


سلام

از متمم برای مبحث پرورش تسلط کلامی سپاسگزارم چرا که از علائق من بوده و همیشه در گوشه ای از ذهنم حضور داشته و اکنون بیش از پیش به حرکت در آمده.
در عربی هم منابعی که برای درک ظرافتها و مرزها و حدود معانی واژه ها می آید، کتابهای فروق اللغه است که به زیبایی آن ها را بیان کرده است و مثلا در حدیث توجه به تفاوتهای جزئی واژگان، موجب درک گستره معنایی واژه مورد کاوش می شود.
مثل فروق اللغه ابوهلال عسکری و فروق اللغات جزایری.

تمرین:
تفاوت درک و فهم : فهم را دریافت اولیه ی ذهن از مطلب میگویند . مثلا” اگر بگویم آب بلافاصله تصویری از مایع بدون رنگ وشفاف که تجربه ی آن را داشته اید در ذهن شما نقش میبندد اما خصوصیات آ ب در این مرحله برای شما قابل تصور نیست پس فهم ، مرحله ی اول یا گام نخست رسیدن به حقیقت امر است.

درک برای انسان مرحله ای فراتر از فهم را بیان میکند یا به عبارتی درک میتواند همان باور کردن فهم مان باشد . شاید بتوان از فهم به عنوان علمی حصولی واز درک به عنوان علمی حضوری نام برد .
ملت و امت:
مفهوم ملت نو ظهور بوده و به عنوان عامل انسانی جامعه سیاسی و یکی از عناصر سه گانه تشکیل دهنده دولت – کشور در ارتباط با سرزمین معین مفهوم پیدا می کندلذا می توان گفت مفهوم ملت، از دو نظر با مفهوم امت تفاوت دارد:

اول اینکه ملت، وابسته به سرزمین مشخصی است؛ یعنی مفهومی« درون مرزی » است. حال آنکه امت، مفهومی است فرامرزی.

دوم اینکه امت پدیده ای است ناشی از یک عامل فرهنگی(دین)، حال آنکه مفهوم ملت، پدیده ای است حاصل از چند عامل فرهنگی و محیطی.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟