Menu
نویسنده مطلب : احسان حسینی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس استعدادیابی مقدماتی


درود بر متمم و متممی ها.
بنده یک دیپلمه هستم که به خاطر تحصیل در رشته ی اشتباه، ۵ سالی هست که ترک تحصیل کردم و امسال تصمیم گرفتم راه درست و منحصر به فرد خودم رو پیدا کنم. بنابراین درس استعداد یابی، یکی از مهم ترین راهنما های مسیرم هست.
از کودکی بهم میگفتن “با هوش”! دوران ابتدایی که چیزی نداشت. اما یادمه از دوران راهنمایی به بعد، درس های ریاضی و فیزیک رو با زحمت بیشتر میخوندم تا هویت “باهوش” رو از دست ندم. چون استعداد کار با اعداد نداشتم. فقط بازی با توالی عددی رو خیلی دوست داشتم اما خب توی درس جایگاهی نداشت. اصلا هرجایی که عدد زیاد به چشمم میخوره، استرس میگیرم. حتی موقع حساب و کتاب با کارفرما ها، همیشه بدون شنیدن توضیحات، نتایجشون رو تایید میکردم. (استعداد کار با اعداد ۵۰%)
اما همیشه در درس های زبان انگلیسی و عربی نمرات بالایی داشتم. حالا نمیدونم به خاطر این بوده که پدرم روحانی هست و برادرم مترجم انگلیسی؟ یا خیر؟ :) اما یادمه توی یه دورانی که دوستان ترک زبان زیادی داشتم، بعد از مدت کوتاهی کاملا ترکی میتونستم حرف بزنم. (استعداد سیلوگرام ۹۰%)
 هیچوقت حوصله ی کار های ظریف رو نداشتم. هر جا هم که مجبور به انجام چنین کارهایی میشدم، به سردرد منجر میشد. اما در کار های فنی، مثل نجاری، همیشه جوری با ابزار ها بازی میکردم که استادم نمیتونست کار کنه. (استعداد کار با انگشتان ۵۰%)
از دوران کودکی، شعر های کتاب درس فارسی و حتی کتاب های شعر رو با ملودی های مختلف میخوندم. ریتم ها رو هم هیچوقت خراب نمیکردم و به شدت گوش هام نسبت به فالش شدن ریتم آهنگ ها و خواننده ها، حساس بود. و فکر میکردم هر کسی که متوجه چنین نقص هایی نمیشه، کند ذهنه. (استعداد موسیقی۹۰%)
اما در مورد استعداد تجسم فضایی نمونه هایی که میتونم بگم یکیش اینه که همیشه هرجایی روکه مرتب میکنم، تمام چهارچوب ذهنی افراد رو در مورد کمبود فضا میشکنم. نمونه ی دیگه اش، کار سنگ نمای ساختمان ها بود. همیشه قبل از اینکه استادم بگه، سنگ های زیر پله ها و نبش دیوار ها رو چنان دقیق میبریدم که وقتی استاد سنگ ها رو نصب میکرد، دقیقا روی یک خط صاف بود. (استعداد تجسم فضایی و درک ساختار ها ۸۰%)
هیچوقت به جزئیات مکان ها و موقعیت ها توجه زیادی نداشتم. در مطالعه ی داستان و رمان هم، اگر فضا هایی که توصیف شده رو طبق ادراک خودم بتونم نقاشی کنم، تصاویر مضحکی به دست میاد. (استعداد حافظه برای طراحی۲۰%)
هیچوقت به داشتن استعداد تشخیص و تفکیک رنگ ها فکر نکردم. چون یکبار کلاس طراحی ثبت نام کردم و کاملا ناموفق بیرون اومدم. و به دلیل نداشتن استعداد تجسم فضایی، استعداد تشخیص رنگ ها رو هم با این استعداد، در یک گروه به نام “استعداد طراحی” قرار دادم. اما زمانی که تصویر برداری کار میکردم، با کوچکترین تغییر نور فضا، چشمم متوجه میشد و تنظیمات دوربین رو اصلاح میکردم. در تست سایتی که معرفی شد هم نمره ی ۰ گرفتم. (استعدا تشخیص و تفکیک رنگ ها ۹۰%)
هیچوقت ذهنم توانایی ایده پردازی نداشته. چون وقتی به یک ابژه نگاه میکنم، انقدر ذهنم درگیر تحلیلش میشه که توان ایده پردازی رو از دست میده. (استعداد ایده پردازی ۲۰ %)
تحلیل یکی از وسواس های ذهنی بنده هست. یک موردش “برنامه ریزی” هست که ذهنم دائما به طور ناخودآگاه در حال برنامه ریزی برای سال بعد، ماه بعد، هفته ی بعد، روز بعد، و حتی ساعت بعد هست. مورد دیگه اینه که اگر در مورد یک مسئله یا موضوع، تخصص یا تجربه داشته باشم، به طور دقیق و کاربردی میتونم نقشه ی راه خودم رو در اختیار دیگران قرار بدم. (استعداد استدلال و تحلیل ۱۰۰%)
در مورد نگاه به آینده، من گاهی حس میکنم در دو فضا زندگی میکنم. یکی فضای چند سال بعد، و یکی فضای فعلی(که کمرنگ تر هم هست). که البته از نظر شخصیت شناسی شنیدا بولن هم که بررسی کردم، به اسطوره ی “آپولون” بسیار نزدیک هستم. (استعداد نگاه به جلو ۱۰۰%)
توانایی زیادی در مثال زدن برای تفهمیم مسائل پیچیده به دیگران دارم. از طرف دیگه، هنگام مواجهه با آثار هنری، همیشه میتونم مفاهیمی رو از اون اثر کشف کنم که اطرافیانم گاهی اعتراض به بی ربط بودن مسئله میکنن. در جامعه، در مواجهه با رفتارهای دیگران، همیشه استعداد تحلیل و استعداد استقرا در کنار هم، باعث شدن که بعد دیگه ی رفتار ها و کنش های انسان ها رو تجزیه و تحلیل کنم و نتیجه گیری و بعد هم صادر کردن فرضیه ای کوچک. البته این قضیه داره به یک وسواس ذهنی تبدیل میشه. (استعداد استقرایی ۱۰۰%)
اما در مدل استعدادیابی بنیاد اوکانر، وقتی به استعداد گرافوریا رسیدم، تمام تصورات و برنامه ریزی ها و اهدافم با خاک یکسان شد. چون بنده قصد تحصیل در حوزه علوم انسانی رو داشتم که البته شرط اول این مسیر، مطالعه ی زیاد هست. من سرعت مطالعه و پردازش ذهنی بالایی ندارم و همیشه فکر میکردم این قابل درمان هست.(استعداد خواندن سریع ۵۰%)
سپاس و بدرود.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟