Menu
نویسنده مطلب : امیر شاهرخی

مطلب مورد بحث:

فایل صوتی درباره مهارت یادگیری کریستالی - ماجرای دروغ و فریب


یادگیری کریستالی: توسعه فردی

شاید اولین قدم جدی من در توجه به توسعه فردی، سال‌ها پیش و با خواندن کتاب آخرین راز شاد زیستن اندرو متیوس برداشته شد. هر چند که آن زمان کتاب را با هدفی دیگر در دست گرفتم و تا مدت‌ها بعد حرکتی جدی در این جهت نداشتم.
اما چند سال بعد کتابی به من معرفی شد که دوباره مرا متوجه مسیر توسعه فردی کرد: کتاب هفت عادت مردمان موثر اثر استفان کاوی. گویی این کتاب نسخه‌ای مستدل، علمی‌تر و کلی‌تر از کتاب آخرین راز شاد زیستن بود! به نظرم کتاب اول مثال‌هایی از مفاهیم ارایه شده در کتاب دوم است.
در هر حال از آن پس کم‌کم کتاب هفت عادت هسته یادگیری کریستالی من شد‌:
با جستجو در اینترنت سری کاملی از ویدیوهای آموزشی هفت عادت پیدا کردم و با تماشای آن درک بهتری از نگرش و اصول مطرح شده در کتاب پیدا کردم.
در مورد استفان کاوی جستجو کردم و اطلاعات بیشتری از کار و خانواده‌اش کسب کردم. برایم جالب بود که او چگونه این اصول را در زندگی و کار خود پیاده‌سازی کرده و تبدیل به انسانی سالم از نظر جسمی و روحی و فردی متعادل و موثر در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی شده است.
از سوی دیگر نیازهای و مسائل کاری مرا به سمت مطالعه در حوزه‌های غیر فنی و بعد انسانی کار سوق داد که دیدن ویدیوهای درس – قدیمی – مدیریت و تکنولوژی و سپس جلسات مقدماتی درس رشد اقتصادی دانشگاه شریف نقطه شروعی در این جهت بود. نکته جالب اشاره به پروژه‌ای در یکی از جلسه‌های اول مدیریت و تکنولوژی بود که چندی بعد با شنیدن فایل‌های صوتی رادیو مذاکره و مدیریت و زندگی استاد بزرگوار – و البته غیرحضوری‌ام – محمدرضا شعبانعلی عزیز و پس از آن با دروس تفکر سیستمی به دنیای متمم گره خورد.
آن زمان این مطالعات به نظر گسسته و پراکنده می‌رسید و شاید من چندان هم دیدی نداشتم که بسیاری از آن‌ها قطعات یک پازل بزرگتر هستند.
بخش دیگری که با دروس مدیریت تکنولوژی و رشد اقتصادی به زندگی من راه پیدا کرد، ویدیوهای TED Talk بود. این ویدیوها بود که من را با دنیل پینک، دن آریلی، دنیل کانمن، سوزان کین و ..‌. آشنا کرد.
مدتی بعد در جستجوی کتاب‌های مدیریتی بودم که لیستی از کتاب‌ها شامل کتاب Drive، کتاب Predictably Irrational و کتاب Thinking Fast and Slow مجدد مرا به آن‌چه در ویدیوهای TED Talk دیده بودم متصل کرد.
در حین مطالعه کتاب‌های Drive وThinking Fast and Slow جستجوهای اینترنتی دوباره مرا به متمم و سایت FranklinCovey و هفت عادت رساند…
در نهایت اخیرا بررسی جدی‌تر سایت متمم من را به سمت متمم‌خوانی مرتب‌تر برگرداند، طوری که امیدوارم مطالعه دروس دوره MBA و دوره توسعه فردی متمم بخش مهمی از یادگیری کریستالی من در زمینه توسعه فردی باشد.
این یادگیری – هر چند گاهی کند – تا به امروز ادامه داشته و امیدوارم کماکان ادامه یابد و تنها یک چیز آن را پایان دهد.