Menu
نویسنده مطلب : حسام‌الدین مطهری

مطلب مورد بحث:

آیا نمایشگاه کتاب به کتابفروشی‌ها آسیب می‌زند؟


سکته در چرخۀ منطقی بازار کتاب

نخستین ایراد نمایشگاه کتاب فعلی (که نمایشگاه نیست و فروشگاهی بزرگ است) معیوب کردن چرخۀ توزیع منطقی کتاب است. عمدۀ ناشرانی که به نمایشگاه کتاب تهران و نمایشگاه‌های استانی می‌روند، بخش قابل توجهی از بازگشت سرمایه‌شان را در همانجا تأمین می‌کنند. در نتیجه، میل و رغبت به توزیع کتاب و تعامل با توزیع‌کننده و فروشگاه در بین‌شان کمتر و کمتر می‌شود.

این اتفاق، به‌علاوۀ کاهش تقاضا (به‌دلیل آنکه کتابخوانان بیشتر نیازشان را از نمایشگاه تهیه کرده‌اند)، حیات کتابفروشی‌ها را تهدید می‌کند. ساده است که نبود تقاضا از کتابفروشی، یعنی ناتوانی کتابفروش از داشتن یک ویترین گسترده و دارای گردش منطقی.

 

خرید هیجانی به‌جای خرید منطقی

بسیاری از خریدهایی که در نمایشگاه کتاب تهران انجام می‌شود، خریدهایی هیجانی است. حتی اگر برنامۀ مشخصی برای خرید داشته باشیم، چنان در تب‌وتاب هضم می‌شویم که بعید است با دستِ کم یکی-دو کتابِ خارج از فهرستِ اولیه‌مان به خانه برگردیم.

خرید هیجانی خریدی دور از نیاز است و اگر کتابخوانی را با «سؤال ذهنی» مرتبط بدانیم، این نوع خرید (که برای بدون برنامه‌ها یک عادت است) در تضاد با افزایش آگاهی (هدف نهایی کتابخوانی) است.

 

ادامۀ حیات ناشران سطحی

در ایران بیش از ۸ هزار ناشر وجود دارد که از این میان نیمی از آن‌ها فعال‌اند، اما فقط چند ناشر معدودند که اثر قابل تأمل منتشر می‌کنند. بسیاری از ناشرانی که در نمایشگاه به عرضۀ کتاب مشغول‌اند، کاری جز هدردادن کاغذ و تجارت کاغذ ندارند. درواقع محتوای مفیدی ارائه نمی‌کنند و چیزی که می‌فروشند کاغذهایی با جذابیت‌های کاذب است. چیزهایی از جمله تعبیر خواب و آثار دم‌دستی که هیچ علم و آگاهی‌ای نمی‌بخشند.

وجود نمایشگاه بستری است برای سودآوری و ادامۀ حیات این ناشران که مثل زالو به بازار کتاب و کاغذ کشور چسبیده‌اند.

 

در هم بودن فضای تخصصی و عمومی

اگرچه در روزهای برپایی نمایشگاه جلسه‌های تخصصی هم برگزار می‌شود، اما استقبالی از آن‌ها نمی‌شود. آمیختگی فضای عمومی و تخصصی، در عمل مباحث تخصصی، تعامل‌های تجاری و فکری را به حاشیه برده است.

 

نمایشگاه کتاب با صورت فعلی یک دورهمی بزرگ است که اگر قرار بود اثری مثبت بر کتابخوانی بگذارد، طی ۳۲ دوره گذاشته بود و می‌توانستیم به‌طرزی محسوس تغییر را حس کنیم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟