Menu
نویسنده مطلب : حسین احمدی

مطلب مورد بحث:

هدف گذاری و تنظیم لیست اهداف در یادگیری (+ نمونه هدف گذاری)


سلام

خوشبختانه با خواندن مطلب این درس نگاه منسجم تری در مورد یادگیری هر آنچه که میخواهم آغاز کنم پیدا کردم. به نظرم می رسد بیشتر از اینکه قبل از شروع آموزشی برای خودم هدف های یادگیری معین کنم، عمده دغدغه هایم منوط به اتمام آن آموزش بوده است.
یادگیری زبان را همه جا می شنویم ولی شاید کمتر به این فکر کنیم که آیا خود یادگیری زبان هم می تواند شامل صرفا بخش هایی باشد که متناسب با انرژی و زمان ما باشد؟. به نظر می رسد که پاسخ دادن به این پرسش گره خوردگی قابل توجهی به هدف یادگیری ما از زبان و یا هر محتوای آموزشی ای دارد که مستلزم زمان و انرژی است.

مثال دیگری که میتوانم بزنم مطالب صفحات سایت متمم هست. شاید در هر صفحه لینک های متعددی از منابع آموزشی به چشم بخورد که با باز کردن هر کدام از خودمان بپرسیم ” چه خوب! این مطلبم هست ” و بعد شروع به خواندنش کنیم. حداقل برای من زیاد اتفاق می افتد. در نهایت شاید آنچه بعد از چند ساعت به دست آوردیم یادگیری های نیم بند از هر جا بوده باشد که خودمان در سیر و توالیش گم شده باشیم. فکر میکنم در آغاز هر درس لازم است این پرسش که هدف یادگیری من چیست؟ را در ذهنمان پیش بگذاریم و چنانچه سرفصل های آموزش متناسب با یادگیری مد نظرمان بود خودمان را در معرض آموزش قرار دهیم. قطعا پاسخ به این پرسش مستلزم همان بیانیه هدف از یادگیری ای است که نویسنده به خوبی در این درس توصیفش کرد.