Menu
نویسنده مطلب : امین جباری اصل

مطلب مورد بحث:

فایل صوتی مدیریت منابع: چگونه در ارزیابی منابع خطا می‌کنیم؟


در محیط کار یا زندگی شخصی خود، آیا مواردی در ذهن دارید که در ارزیابی منابع خطا کرده باشید؟

مایل نیستم به عضویت باشگاهی درآیم که حاضر است من را به عضویت خود بپذیرد.

این نقل قول از گروچو مارکس (+)، احساس من درباره منابعی که در اختیار داشتم را بیان می‌کند.

برای منابع موجود و در دسترسم، ارزش بالایی قائل نبودم و همواره به دنبال منابع و فرصت‌های جدید می‌گشتم.

چطور ممکن بود منابع ارزشمندی در اختیار داشته باشم و همچنان در نارضایتی از وضعیت فعلی به سر ببرم؟ به این نتیجه رسیده بودم که منابع در اختیار من نمی‌توانند ارزش بالایی داشته باشد و هر چه هست، در خارچ از دسترس من قرار دارد.

حضور همیشگی منابعی مثل سلامت، ارتباط و صمیمیتی که با دوستانم داشتم و یا اعتماد و حمایتی که از جانب اعضای خانواده کسب می‌کردم، من را در ارزیابی ارزش واقعی آنها به اشتباه انداخته بود. حتی بسیاری از فرصت‌های در دسترسم را صرفا به دلیل در دسترس بودنشان،‌ کم‌ارزش تلقی کردم و به استفاده و بهره‌برداری حداقلی از ظرفیت‌های آنها، رضایت دادم.

تنها زمانی ارزش واقعی این منابع را درک می‌کردم که اتفاقات و چالش‌های زندگی،‌ همه یا بخشی از آنها را می‌گرفت و تنها پس از تجربه نبودنشان، درک ارزش واقعی آنها ممکن می‌شد.
شاید اگر این چالش‌ها کمی زودتر اتفاق می‌افتادند، در ارزیابی منابعم دقت بیشتری به خرج می‌دادم و شکست‌های زود هنگام من را به ارزش واقعی منابعی که در اختیار دارم، آگاه‌تر می‌کرد.
 

در مورد اطرافیان‌تان چطور، مشاهداتی در این زمینه داشته‌اید؟

در کانال تلگرام آقای محمدرضا فاضلی(+)، مطلبی در مورد مقایسه منابع آبی کشور ما و کشورهای همسایه تحت عنوان مقایسه ایرانی-عربی تولید و مصرف آب (فایل PDF این مطلب) منتشر شده است که به نظرم بی‌ارتباط با موضوع این درس نیست.

در بخشی از این مطلب آمده است:

اعراب حاشیه خلیج فارس با ۲۶ میلیارد متر مکعب آب و ۵۶ میلیون نفر جمعیت، ۱۶۳۸ میلیارد دلار درآمد کسب می‌کنند و ما با ۸۹ میلیارد متر مکعب آب و ۸۳ میلیون نفر جمعیت ۴۱۳ میلیارد دلار ثروت تولید می‌کنیم.

هر متر مکعب آب در حاشیه خلیج فارس ۶۳ دلار ثروت تولید می‌کند.

هر متر مکعب آب در ایران ۴٫۶ دلار ثروت خلق می‌کند.

به عبارتی، هر شهروند عرب حاشیه خلیج فارس از هر متر مکعب آب ۱۳٫۶ برابر هر ایرانی، درآمد تولید می‌کند.

۱۳٫۶ برابر، عدد بسیار بزرگی است. عددی که جای تامل و تاسف بسیاری برای ما دارد.

فکر می‌کنم درست مثل همان اشتباهی که من در ارزیابی منابع در دسترسم داشتم، وفور منابع آبی در کشور هم ارزش آنها را در نظر ما کم کرده است. در حالی که محدویت همین منبع در چند صد کیلومتر آن طرف‌تر، آن را به کارخانه تولید ارزش تبدیل نموده است.

به نظر می‌رسد که ارزش هر منبع، انتظار ما از آن، میزان سرمایه ای که حاضریم برای پرورشش هزینه کنیم، میزان توجه و مراقبتی که از آن به خرج می‌دهیم و حساسیت ما در هزینه کردنش را مشخص می‌کند و به صورت دومینووار سایر تصیماتی مرتبط با آن منبع را هم تحت تاثیر قرار می‌دهد.

وقتی برای یک دوره آموزشی مبلغ بالایی پرداخت می‌کنیم، هر زمان که در درک محتوای آن به مشکل بخوریم، ایراد را به خودمان نسبت می‌دهیم. حتی همین درک ناقص را هم به فاخر بودن محتوای آموزشی ترجمه می‌کنیم و در یک فرض خود تایید، باورمان درباره ارزش آن منبع تقویت می‌شود. احتمالا زمان بیشتری هم برای تمرین آموخته‌هایش صرف می‌کنیم و تمام توان خود را به کار می‌گیریم که چیزی از دل این محتوا بیرون بکشیم. حتی ممکن است در ادامه آن را به یکی از خطوط مندرج در رزومه مان اضافه کنیم و به هر شکل ممکن به دیگران نشان دهیم که از این دانش برخورداریم. شاید هم به دنبال شغلی برویم که نیازمند چنین تخصصی باشد و مسیر شغلی آینده ما همراستا با مهارتی شود که برای کسب آن، هزینه بالایی پرداخت کرده ایم.

در حالی که اگر برای همین محصول هزینه کمتری پرداخت می‌کردیم، ممکن بود هر ایرادی را مستقیما به محتوا وکم‌تجربگی تهیه‌کننده آن نسبت دهیم و با اولین دشواری در درک مطلب،‌ به آن برچسب “محتوای بی‌کیفیت” بزنیم و دست از مطالعه اش بکشیم. باور نمی کردیم که یک محصول ارزان قیمت، چیزی ارزشمندی از آب در آید و باز هم در یک فرض خودتایید، فرض و باور اولیه خود مبنی بر ارتباط هزینه و ارزش محصول را به اثبات می‌رساندیم.

احتمالا نقل قول معروف هنری فورد در مورد قدرت انتظارات را شنیده باشید:

اگر فکر می‌کنید که می‌توانید و یا اگر فکر می‌کنید که نمی توانید، در هر دو حالت حق با شماست.

اگر این عبارت را به زبان مدیریت منابع ترجمه و بازنویسی کنیم، نتیجه چیزی شبیه این خواهد بود:

اگر فکر می‌کنید منبعی می‌تواند ارزش‌آفرین باشد و یا اگر فکر می‌کنید منبعی ارزش‌آفرین نخواهد بود، در هر دو حالت حق با شماست.

 

محدودیت منابع آبی در کشورهای حاشیه خلیج فارس، آن را تبدیل به منبعی ارزشمند نموده است. احتمالا همین باور به ظاهر ساده برای توضیح اختلاف نزدیک به ۱۴ برابری در میزان ارزش‌آفرینی حاصل از منابع آبی در این کشورها در مقایسه با کشور ما، کافی خواهد بود.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟