Menu
نویسنده مطلب : مجید نعیم‌یاوری

مطلب مورد بحث:

کامل‌ترین تعریف استراتژی چیست؟


سلام و درود و سپاس.
تعبیر دلنشین و شیرینی از «تفکر غیراستراتژیک» و «استراتژیِ درست‌نداشتن» عنوان کردید: بشقابی رنگارنگ از انواع دسرهای خوشمزه و جذاب.
به‌نظرم تعبیر دیگری هم می‌توان بیان کرد: لامپ‌های معمولی و لیزر به‌خوبی تفاوت داشتن و نداشتن استراتژی را نشان می‌دهند. نور لامپ‌ها و مهتابی‌های معمولی، کم‌مصرف و پرمصرف‌اش زیاد مهم نیست، محدوده تاریک اطراف خود را تا حدی روشن می‌کنند؛ اما با نورهایی  پراکنده و در همه جهات منتشرشونده. لیزر اینگونه نیست. قرار نیست تمام فضای تاریک اطرافش را روشن کند. با لیزر، نور داریم؛ اما نه پراکنده و در همه جهت‌ها. با لیزر، همان نورهای پراکنده لامپ معمولی در یک جهت و یک‌راستای مشخص و معین، مسیری باریک از نور را تولید می‌کنند با شدت و توانی چندبرابر.
استراتژی و تفکری لیزرگونه دارید یا تفکری استراتژیک از نوع‌ لامپی؟! می‌خواهید از هرچه دوروبرتان هست، پراکنده و بی‌هدف، سهمی‌ درنظر گیرید یا می‌خواهید همانند لیزر، مسیری شفاف و درخشان و هدفمند را تا به‌انتها و با روشنایی و جلوه‌ای خیره‌کننده پیش بروید.
برگردیم به بشقاب‌ دسرمان:
داشتن بشقابی با انواع خوردنی‌های خوشمزه و متفاوت، شاید در لحظه اول، خواستنی‌تر از بشقابی ساده و تنها با یک نوع خوردنی سالم و مفید باشد؛ اما به دردسرها و مریضی‌های احتمالی بعد از آن نمی‌ارزد.
انتخاب نوع تفکر با شماست: بشقابی هفت‌رنگ ولی‌ پردردسر یا بشقابی تک‌رنگ و بابرکت.