Menu
نویسنده مطلب : امیرمحمد قربانی

مطلب مورد بحث:

تعریف و بررسی رفتار غیرخطی در یک سیستم


۱. در مورد درد و پاسخ به مسکن:

اگر وارد شدن یک سوزن به پوست ۱۰ واحد درد ایجاد بکند، نمی‌توانیم بگوییم که وارد کردن همزمان دو سوزن به پوست ۲۰ واحد درد ایجاد می‌کند (به علت مکانیزم‌های تعدیل درد در سیستم عصبی).

در پاسخ به مسکن‌ها نیز، با دو برابر کردن میزان مسکن، لزوما شدت درد نصف حالت قبلی نمی‌شود.

۲. در مورد عمیق‌تر شدنِ دوستی:

صرفا با دو برابر گذشتن از شروع یک رابطه‌ی دوستی، عمق دوستی ما دو برابر نمی‌شود. ممکن است کمتر شده (شناختن بیشتر فرد مقابل باعث بشود متوجه بشویم که نمی‌خواهیم با او دوستی عمیقی داشته باشیم)، تغییری نکند، کمتر یا بیشتر از دو برابر، عمیق بشود.

۳. در مورد خوابیدن و احساس Well-rested:

اگر من ۴ ساعت خوابیدنم را در شبانه‌روز به ۶ ساعت افزایش دهم و فرضا ۲۰ واحد به حس well-rested بودن من اضافه بشود؛ قرار نیست که دوباره با افزایش ۵۰ درصدی میزان خوابیدنم، ۲۰ واحد دیگر نیز اضافه بشود؛ چه بسا که حس Well-rested بودن من، کم نیز بشود و احساس کسالت بکنم.

 

تبدیل رفتار خطی به رفتار غیر خطی:

۱. فرض می‌کنیم من می‌خواهم در مورد یک موضوع که هیچ‌چیز در موردش نمی‌دانم، شروع به یادگیری کنم و تصمیم می‌گیریم که روزی یک ساعت برای آن وقت بگذارم.

اگر روز اول یک ساعت مطالعه کرده و ۱۰ واحد دانش کسب بکنم؛ احتمالا در روزها و شاید هفته‌های نخست، با همان یک ساعت مطالعه، هر بار ۱۰ واحد دانش جدید کسب می‌کنم.

اما به نظرم از نقطه‌ای به بعد، دیگر یک ساعت مطالعه به من ۱۰ واحد دانش نمی‌دهد. دیگر به شکل سطحی، مطالب گوناگونی را در مورد آن موضوع خاص می‌دانم و می‌خواهم نقاط کور و مبهم آن را بفهمم و در بعضی از قسمت‌ها عمیق‌تر بشوم.

ممکن است چند ساعت مطالعه داشته باشم و صرفا یک واحد دانش جدید کسب بکنم؛ ولی همین یک واحد، یکی از قسمت‌های گنگِ این موضوع را، برایم روشن بکند.

۲. رفتار هورمون‌ها در بدن غیرخطی است. دو برابر کردن میزان هورمون، لزوما پاسخی دو برابر را در پی ندارد.

اما اگر مقدار آن‌ها در خون از حدی بیشتر بشود، حداقل در مورد برخی آن‌ها این‌گونه است که نوع این رفتار غیرخطی عوض می‌شود. وقتی گیرنده‌ی آن‌ها، بیش از حد تحریک می‌شود، حساسیت‌زدایی صورت گرفته و تعداد گیرنده‌ها نیز ممکن است کم بشود. از این نقطه به بعد، هر چقدر هم که هورمون زیاد بشود، اثرش بیشتر نخواهد شد.

پی‌نوشت: به نظرم، درک درس فرسودگی و بی‌انگیزگی ناشی از اقدام‌های هم‌زمان پس از مطالعه‌ی درس فعلی، راحت‌تر می‌شود.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟