Menu
نویسنده مطلب : شبنم

مطلب مورد بحث:

ذی‌نفعان سازمان چه کسانی هستند؟ تئوری ذی‌نفعان و تحلیل گروه های ذی نفع


با سلام

یک سازمان را در نظر بگیرید و توضیح کوتاهی در مورد خدمت یا محصول آن سازمان ارائه کنید. سپس سعی کنید در چند لایه، ذی نفعان آن سازمان را توضیح دهید (ابتدا از ذی نفعانی که ساده تر به ذهن می‌آیند شروع کنید و سپس به سمت ذی نفعانی بروید که ممکن است در نگاه اول از دیده پنهان بمانند.

یک شرکت تولید ماکارونی را در نظر بگیریم ، در نگاه اول تمام افرادی که در هیات مدیره هستند ذینفع اصلی سازمان محسوب می شوند ، بعد سهامداران دیگر که از آن شرکت سود دریافت می کنند ، تمام کارکنان بخش پشتیبانی مثل حسابداران ، واحد تحقیق و توسعه ، واحد کنترل کیفیت و ……..، تمام کارگران فعال در واحدهای تولیدی ، کارخانه ای که دستگاه از آن خریده شده ، فردی که زمین کارخانه از او خریداری شده و تهیه مواد اولیه حال ممکن است شرکت زمینی برای تهیه مواد اولیه در نظر بگیرد و تمام مواد اولیه محصول را خود تهیه کند ، تمام افراد که در تولید مواد اولیه دخیل هستند ، تمام پرسنل توزیع ، تمام هایپرها و سوپرمارکتها و مغازه ها و رستوران ها و اغذیه هایی که محصول را عرضه می کنند . تمام افرادی که در بخش تبلیغ محصول دخیل هستند یا در تلویزیون با به صورت بروشور و…. تمام  موسسات خیریه که به آنها از طریق شرکت کمک می شود و یا ان جو یو هایی که مربوط به سازمان هستند . تمام عوامل مربوط به محیط زیست و رعایت استانداردهای لازم .

حال ممکن است مصرف کننده ای که با کیفیت بالاتری محصول دریافت کرده مثلا محصولی با ویتامین ها و یا آرد در دراز مدت ذی نفع این شرکت باشد چون مواد مغذی بدن او با این مواد تامین شود .

شاید بتوان رقبای مختلف را در عرصه تولید ماکارونی ذینفعان در سطح گسترده تر دانست که ممکن است سهم بازار ما را کم کنند یا اینکه رقبای جدیدی که وارد بازار می شوند .

و احتمالا تولید یک محصول جدید مثل ماکارونی ولی با فرمول جدید که مورد پسند دیگران قرار گیرد و عرصه رقابت را برای ما تنگ کند .