Menu
نویسنده مطلب : رضا نظریان

مطلب مورد بحث:

افزایش عزت نفس و هنر بازخورد گرفتن درست


– بازخورد درونی و بیرونی برای من، خیلی به موضوع بستگی داره. هرچقدر فکر کنم موضوعی را کمتر می‌دانم، بیشتر از دیگران بازخورد می‌گیرم و اهمیت بیشتری به آن می‌دهم (و برعکس).

 

– موارد مشخصی یادم نمیاد که بعدا متوجه شده باشم بازخوردی رو در نظر نگرفتم چون معمولا اهمیت زیادی به بازخورد بیرونی می‌دهم.

 

– باید دقت کنم به ۳ موضوع:

۱- ممکن هست به بازخورد افراد نزدیک، وزن زیادی بدیم چون خیرِ ما رو می‌خوان اما چون خبره نیستند یا بر اساس آگاهی خودشون بازخورد میدن، بازخورد نادرستی داشته باشند.

۲- حتی بازخوردهای یک نفر (بسته به موضوع، دانشش، نفع و ضرر خودش و …) می‌تونه گاهی درست باشه گاهی غلط. من باید تشخیص بدم این رو.

۳- حتی گاهی درست این هست که مخالفِ بازخوردی که بگیریم، عمل کنیم. کسی که تو کاری هست و شرایط خوبی داره، ممکن هست بپرسیم راضی هست یا نه. اگر بگه خوب نیست و از رو اجبار و … ماندم، ممکن هست نشانه‌ی آن باشد که کار خوبی هست.

 

– خودم سعی می‌کنم بازخورد دقیق بدم. یعنی سعی می‌کنم در حدی که می‌دانم بازخورد بدم و به نفع و ضرر خودم فکر نکنم که بازخورد غیردقیقی نشه.

 

– شاید ناخودآگاه به بازخورد همه، وزن تقریبا یکسان می‌دم اما برای موضوعات مهم چون تحلیل می‌کنم، وزن بازخوردها تغییر می‌کنه.