Menu
نویسنده مطلب : داود شاکری

مطلب مورد بحث:

مدل درآمد پرداخت بر اساس مصرف


تمرین دوم:
این روزها اپراتورهای تلفن همراه مانند ایرانسل، همراه اول و رایتل به خاطر رقابتی شدن ،فضای جدیدی را تجربه می کنند. در سال های گذشته شما با خرید یک سیم کارت اعتباری به قیمت ناچیز، بر اساس میزان مکالمه سیم کارت خود را شارژ میکردید و برای هر دقیقه مکالمه مبلغی در حدود ۶۰ تا ۸۰ تومان  پرداخت می کردید که این مبلغ با توجه به مکالمه های درون شبکه و خارج از شبکه تغییر می کرد.
 ایرانسل به صورت مقطعی طرح هایی ارایه می کرد که  بر اساس مدل نرخ ثابت مستقل از مصرف بود یعنی شما با پرداخت مبلغ مشخصی می توانستید در یک بازه زمانی مشخص هرچقد که می خواستید صحبت کنید مثلا در پاییز ۸۶ با پرداخت مبلغ ۲۰۰۰ تومان در ماه از ساعت ۱۲ تا ۶ صبح به صورت رایگان صحبت می کردید یا در حدود دو سال قبل شما با پرداخت ۵۰۰ تومان از ۱ تا ۷ صبح مکالمه رایگان داشتید، البته این طرح ها معمولا مورد توجه همه قرار نمی گرفت چرا که افرادی که در این ساعت از شبانه روز مکالمه می کردند عموم جامعه را در بر نمی گرفت.
امروز با توجه به فراگیر شدن اینرنت پرسرعت و گوشی های با فناوری جدید که امکان صحبت و مکالمه را از طریق اینترنت فراهم کرده اند و همچنین به خاطر رقابتی که بین اپراتورها برای جذب مشتری و وفادار نمودن آنها به وجود آمده است، مدل پرداخت بر اساس مصرف نسبت به گذشته کمرنگ تر شده است.
در چند ماه اخیر ابتدا ایرانسل طرحی را ارئه کرد که در آن برای هر فرد با توجه به میزان مصرف ماه های گذشته، مبلغی را پیشنهاد می دهد که شما می توانید در صورت پرداخت آن مبلغ تا ۱۰۰ برابر آن مکالمه داشته باشید و بر خلاف طرح های گذشته، این میزان مکالمه در هر ساعت از شبانه روز می باشد که این باعث می شود افراد بیشتری از آن استقبال کنند و بعد از آن مطابق معمول، همراه اول هم طرح مشابهی را راه اندازی نمود.
 
چنین تغییراتی در مدل کسب درآمد این اپراتور های نشان می دهد که در آینده روند پرداخت بر اساس مصرف جای خودش را به نرخ ثابت مستقل از مصرف بدهد.