Menu
نویسنده مطلب : سکینه شفیعی نژاد

مطلب مورد بحث:

روش های تصمیم گیری | آشنایی با سیستم یک و دو در فرایند تصمیم گیری


با سلام
همیشه تا جایی که برایم امکان داشته باشد بعد از خواندن دروس متمم حتما تمام کامنتها را می خوانم و تمام سعی ام را می کنم که زیر مطالب آموزنده ، علامت بگذارم . با تمام حساسیتی که به این موضوع داشتم با خواندن کامنت امید جروی خصوصا پاراگراف آخرش احساساتی شدم و بدون هیچ تحلیلی دکمه آموزنده بود را علامت گذاری کردم که همینجا مرتکب یک تصمیم گیری آنی از نوع سیستم یک شدم.
پاسخ سوال ۱)
سال ۷۸ با پارتی پدرم در شرکت نفت که خود ایشان هم در آن شرکت مسئولیتی داشتند ، شروع به کار کردم ولی بعد از یک سال با وجود اینکه حقوق و مزایای خیلی خوبی داشتم و بسیاری از افراد آرزوی چنین شغلی را داشتند از آن شرکت بیرون آمدم و استعفا دادم . تصمیم گیری من بیشتر بر اساس یک احساس بود نه تحلیل ، اونهم به خاطر عذاب وجدانی که نسبت به قضییه استخدامم داشتم .اگر چه بعد از یکسال بیکاری توانستم شغل امروزم را با یک سوم حقوق قبلی پیدا کنم اما از تصمیمی که گرفتم بسیار راضی و خوشحالم و تنها چیزی که در آن یکسال مرا آزار می داد این بود که باید از طریق سیستم دو به دیگران توضیح می دادم که چرا دست به این کار زدم .
پاسخ سوال۲)
گاهی دلم نمی خواهد به بعضی از میهمانیها بروم  چون احساس خوبی ندارم و دلیلش را هم نمی توانم بگویم بنابراین تصمیم نوع سیستم یک را می گیرم و نمی روم ، ولی مجبورم ساعتها از طریق سیستم ۲ بصورت منطقی وعقلانی برای بقیه دلیل و توجیه بیاورم که چرا به مهمانی نمی روم.