Menu
نویسنده مطلب : بابک راجی

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس ارزش آفرینی


چه کسب و کاری را می‌توانید مثال بزنید که به نظرتان، جایش در فضای امروز شهر یا کشور خالی است؟
مشاوره توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسط مصرفی
 
۱) کسب و کار مورد نظرتان را به صورت مختصر شرح دهید.
مدتی است که وقتی به وضعیت کسب و کارهای کوچک و متوسط جامعه (شامل سوپرمارکت ها، میوه فروشی ها، رستوران و فست فودها، سوپرپروتئین ها و …) که بیشتر درگیر نیازهای وجودی انسان ها هستند نگاه می اندازم، متوجه شدم که اکثر این کسب و کارها به صورت سنتی اداره می شوند و می توان از علم روز حوزه کسب و کار که در شرکت های بزرگ و استارتاپ ها از آن استفاده می شود به صورت آنالوژی برای گسترش این کسب و کارها استفاده کرد. هر چند شرکت های مشاوره زیادی در این حوزه برای سرویس به شرکت های بزرگ و استارتاپ ها وجود دارند ولی جای خالی این کسب و کار برای جامعه هدفی که توضیح داده شد، خالی است. اگر چه گهگاه می توان دید که به صورت موردی سمینارها یا جلساتی برای این حوزه در جامعه (مثل انواع سمینارهای فروش، بازاریابی، هوش مالی و …) یا در تلوزیون (مثل برنامه پایش، شب آفتابی، وقت کار و …) برگزار می شود؛ اما کمتر می توان کسب و کار متمرکزی با هدف مشاوره به کسب و کارهای سنتی و کوچک و با رویکردی متناسب با شرایط اقتصادی ایران در این حوزه پیدا کرد.  لذا می توان با راه اندازی این کسب و کار روش های افزایش فروش، بازاریابی، افزایش گردش مالی، تامین منابع و … را با زبان قابل فهم برای مخاطبان و به صورت ایرانی شده (عدم اقتباس از فرهنگ های دیگر مثل امریکا و اروپا) به جامعه هدف آموزش داد و در راستای توسعه آن ها قدم برداشت.
 
۲) بگویید که به نظر شما، ارزشی که این کسب و کار ایجاد می‌کند چیست؟ چه ارزشی را که قبلاً نبوده است خلق خواهد کرد؟
ارزش پیشنهادی این کسب و کار بهره گیری از علم امروزی برای توسعه کسب و کارهای کوچک و متوسطی است که با روش های سنتی اداره می شوند. در واقع ارزش پیشنهادی افزایش درآمد و طبیعاتا سود اکتسابی این کسب و کارها بر اساس روش های علمی است. به طوری که علاوه بر افزایش سود کسب و کار با هزینه کم منافع مشاور را هم فراهم کند.
همانطور که اشاره شد اگر چه گهگاه سمینارها و جلساتی در این خصوص وجود دارد ولی خلا یک کسب و کار که به صورت یکپارچه کل فرایند را شخصی سازی کرده و با توجه به فرهنگ ایرانی اقدام کند احساس می شود.
 
۳) این کسب و کار را در چه صنعتی طبقه بندی می‌کنید؟
صنعت مشاوره
 
۴) بازارهای هدف، بازارهای بالقوه و بازارهای آماده آن را شرح دهید.
الف- بازار بالقوه: کلیه کسب و کارهای کوچک و متوسط موجود در ایران که تامین کننده نیازهای مصرفی
ب- بازار آماده: کلیه کسب و کارهای کوچک و متوسط موجود در ایران که پی به اهمیت استفاده از روش های علمی برای ارتقا کسب و کار خود برده اند.
ج- بازار هدف: کسب و کارهای کوچک و متوسط موجود در منطقه X شهر تهران
 
۵) بازار این فعالیت را – بر اساس معیارهای ارزیابی بازار که در درس‌ها خوانده‌ایم – تحلیل کنید یا حدس بزنید.
·         میزان ضرورت محصول (کالا یا خدمت) برای بازار
با توجه به تغییر هر روز شرایط کسب و کار خصوصا حرکت به سمت دیجیتالی شدن، ثبات همیشگی برای این دست از کسب و کار وجود نخواهد داشت. لذا پذیرش این تغییرات و ایجاد یک کسب و کار پایدار میتناسب با آن به شدت ضروری است.
 
·         اندازه بازار
بدون شک اندازه بازار بسیار بزگ است که تخمین زدن آن نیاز به تحقیقات بازاری دارد.
 
·         محدوده قیمت قابل عرضه
صحبت از قیمت در حال حاضر سخت است ولی در نظر گرفتن شرایط مالی مخاطبین بسیار ضروری است. از طرفی مشتری باید به این فهم برسد این کار برای او هزینه نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری برای توسعه است.
 
·         هزینه جذب مشتری یا ایجاد مشتری جدید
برای این کار نیاز است از تبلیغات محیطی یا مراجعه حضوری به مراکز کسب و کار استفاده شود. لذا هزینه های تبلیغات و استخدام ویزیتور/بازاریاب باید در نظر گرفته شود.
 
·         میزان منحصر به فرد بودن محصول
این محصول برای مشتریان تعریف شده بسیار خاص و منحصر به فرد است.
 
·         سرعت عرضه محصول به بازار
با توجه به این که محصول از جنس سرویس است، فاصله بین تولید و عرضه بسیار کم خواهد بود.
 
·         نیاز به سرمایه‌گذاری اولیه
سرمایه گذاری اولیه برای تامین منابع فیزیکی، مالی، انسانی و … باید در نظر گرفته شود.
 
·         پتانسیل عرضه محصولات وابسته
می توان در کنار انجام فرایند مشاوره به کسب و کارهای که علاقمند به استفاده از فضای دیجیتال هستند (راه اندازی سایت، اپلیکیشن و  …) خدمات IT ارائه کرد.
 
۶) به نظر شما، اگر ایده شما اجرایی شود، آیا شکل‌هایی از تقلید یا اجرای آن وجود دارد که به جای ارزش آفرینی، فرصت طلبانه باشد و تصویر این کسب و کار را در ذهن مردم تخریب کند؟
قطعا امکان تقلید و فرصت طلبی وجود دارد. اگر فرد به جای توسعه کسب و کار مشتری و آموزش او صرفا به دنبال گرفتن پول و فروش محصولات جانبی بدون در نظر گرفتن منافع بلند مدت او باشد بعد از مدتی اعتماد به این کسب و کار کاهش خواهد یافت.