Menu
نویسنده مطلب : سینا آقااحمدی

مطلب مورد بحث:

تعریف نگرش سیستمی با یک مثال از پیتر سنگه


مثالی که در تمام دوران دانشگاه آن را می دیدم و همیشه با آن درگیر بودم .

تصور کنید ترم دوم دانشگاه در انتظار انتخاب واحد هستید؛ ضمنا انتخاب واحد دانشگاه به دلیل فوت یکی از سران کشوری و لشگری با یک هفته تاخیر آغاز می شود.

شما باید شهریه رو پرداخت کنید . و بعد امکان انتخاب واحد های ترم آینده برای شما ممکن بشه .

بعد از مراجعه حضوری به دانشگاه و ساختمان اداری متوجه این مسئله می شوید که تنها راه پرداخت شهریه، پرداخت غیر حضوری ست (عدم اطلاع رسانی از طرف بخش آموزش و قرار ندادن اطلاعات بر روی برد).

بعد از پرداخت اینترنتی با صفحه Error مواجه می شوید(تیم انفورماتیک دانشگاه از تغییر زمان انتخاب واحد دانشجویان خبر نداشت)؛ تماس مکرر با واحد آموزش و مدیر گروه راه به جایی نمی برد. بعد از گذشت چند دقیقه از زمان انتخاب واحد، بالاخره صحبت با مدیر گروه مهیا شد. لپ کلامشان این بود که داریم با واحد انفورماتیک مکاتبه می کنیم (آرکتایپ جابجایی بار).

بعد از حدود ۴ ساعت امکان انتخاب واحد به شکلی کاملا نا برابر محیا شد. آنهایی که در دانشگاه بودن دسترسی به اینترنت نداشتن، نتوانستن طبق برنامه انتخاب کنند و دوستانی که در منزل بودن و مدام دکمه F5 را فشار می دادند، برنده بازی بودن.

اصل بحث این بود که نه انفورماتیک پاسخگو بود نه آموزش نه واحد مالی و نه … .

در نهایت می توان به این مسئله اشاره کرد که با یک اطلاع رسانی صحیح و همگانی و برگزاری جلسه میان بخش ها و شرح وظایف مشترکشان و همچنین وظایف منحصر به فرد هر بخش می شد مشکلات را پیشگیری کرد و یا حداقل احتمال آن را کاهش داد.