Menu
نویسنده مطلب : محمد صادق اسلمی

مطلب مورد بحث:

موتورهای پیشنهادکننده و سیستم های توصیه گر


تمرین اول:

۱. یوتیوب: یوتیوب حداقل از نگاه من یکی از قویترین سیستم‌های توصیه‌گر است که به طور قطع از سیستم هیبرید استفاده می‌کند. مثلا فرض کنید که من فوتبال آمریکایی را دوست دارم و آن را سرچ می‌کنم. ضمن آن که ویدئو‌های دیگر این ورزش را برای من به نمایش می‌گذراد ( توصیه‌ بر اساس محتوا) چند توصیه‌ هم بر اساس سرچ‌های و علایق قبلی من ( توصیه بر اساس اطلاعات قبلی)به نمایش می‌گذارد.

۲. آدینه بوک: این سایت فروش کتاب نیز از یک سیستم توصیه‌گر استفاده می‌کند. سیستم توصیه‌گر این سایت از جنس توصیه بر اساس اطلاعات محیطی و نظر دیگران است. یعنی زمانی که شما یک کتاب را جستجو می‌کنید در پایین صفحه به شما می‌گوید خریداران همراه با این کتاب کتاب‌های زیر را سرچ کرده اند. و در زیر آن آخرین کتاب‌هایی که خودم جستجو کردم را هم نشان می‌دهد.

اما بهتر بود که بر اساس جستجو‌های قبلی من کتاب‌های دیگری از همان جنس به من پیشنهاد میداد. چون نشان دادن جستجوهای قبلی چندان مفید نیست.

۳. اینستاگرام: موتورهای توصیه‌گر برای بیشتر شبکه‌های اجتماعی از جمله اینستاگرام بخشی حیاتی محسوب می‌شوند. که به نظرم سیستم توصیه‌گر آنها هم از نوع هیبرید می‌باشد. یعنی هم بر اساس محتوا صفحه‌ها و افراد را به شما پیشنهاد می‌دهد و هم بر اساس پر بازدیدترین وید‌ئوها و عکس‌ها. اگر از من بپرسید می‌گویم اصلا اساس شبکه‌های اجتماعی بر سیستم‌های توصیه‌گر است.

تمرین دوم:

موردی که به ذهنم می‌رسد. فروشگاهای مواد غذایی دیجیتال است. به نظرم موتورهای توصیه‌گر در صنایع غذایی کلا باید متفاوت از دیگر موتورها باشند. و  توصیه‌های آنها باید جنبه سلامتی را مد نظر قرار دهد تا محصولات مشابه و سلایق من و دیگران را. مثلا من امروز می‌خواهم نوشابه کوکاکولا بخرم. اگر سیستم توصیه‌گر بر اساس محصول و محتوا عمل کند باید نوشابه‌های پپسی، میراندا، زمزم، یا دلسترها را پیشنهاد کند. و اگر بخواهد بر اساس اطلاعات محیطی پیشنهاد بدهد. از آنجایی که سلایق متنوع است. و معمولا هر کسی با نوشابه می‌تواند هر چیز دیگری را هم سفارش بدهد حتی خود من، پس باز هم توصیه این چنینی مفید نیست.

این فروشگاها باید بر اساس سلایق و علایق ما چیزی را توصیه کنند که سلامتی ما را تضمین کند. نمیدانم تا چه حد موفق است. اما اگر می‌بیند ما زیاد نوشابه می‌خوریم بهتر است به ما شیر پیشنهاد کند و یا اگر شکلات زیاد مصرف می‌کنیم. خمیر دندان و نخ دندان. البته شاید این سیستم همان سیستم مبتنی بر اطلاعات محیطی باشد اما ‌پیشنهادها دقیقا خلاف سلیقه‌ی ما هستند.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟