Menu
نویسنده مطلب : علیرضا امیری

مطلب مورد بحث:

در مدیریت بحران، ظرفیت آزاد با ظرفیت مازاد تفاوت دارد


توی یکی از تمرینای درسای قبلی گفته بودم که [طبیعت (و حاکم متفکر پشتش خداوند) هم، همیشه انسان رو در بوته ی همین آزمایش قرار داده تا به اینجا رسیده. بقول معروف “شکست، نقشه ی طبیعت هستش، تا ما رو برای مسئولیت های بزرگتر آماده کنه”]

با این حرفهای نسیم طالب بیشتر پی بردم که کم بیراه نگفتم. چه داروینیست ها و چه غیرداروینیست ها (که معتقد به حاکم متفکر پشت طبیعت هستند) چه بخواهیم و چه نخواهیم باید بپذیریم که [موجودی بقا پیدا می‌کند که یک گام فراتر از تطبیق رفته باشد و خود را برای تطبیق با دشواری‌هایی که تا این لحظه تجربه نکرده آماده کند].
دایناسورها (که احتمالا قویترین موجودات تاریخ کره ی زمین بوده اند) ظرفیت مازاد نداشتند و نابود شدند. شاید مثلا اگر آنها شنا بلد بودند و آبشش داشتند میتوانستند مانند عموزاده هایشان نهنگ ها و کوسه ها، از این ظرفیت مازاد استفاده کنند و همچنان حاکمان بلامنازع زمین بمانند (و جا را برای قدرت نمایی موجود ضعیفی مثل انسان که روز به روز قدرتمندتر شد باز نمی گذاشتند).
_________________
یه زمانی در یکی از پتروشیمی های جنوب کشور کار میکردم. یه اصطلاحی داشتیم با عنوان overhaul .

تجهیزات و مخازن عظیمی بودند که توسط ژاپن ساخته شده بود. این تجهیزات و مخازن در بدبینانه ترین حالت، پس از ۱۵ سال کار کردن نیاز به تعمیرات داشتند. اما هر ۵ سال یکبار بطور کامل overhaul میشدند. یعنی تعمیرات اساسی و کامل روی آنها انجام میشد. از مدیرم پرسیدم مگر ژاپن ۱۵ سال ضمانت آنرا نپذیرفته؟ او در پاسخ گفت: ۱۵ سال بدبینانه ترین حالتی است که ژاپنی ها پذیرفته اند که تجهیزات و مخازن آنها هیچ عیبی نمیکند، اما ما برای اطمینان از اینکه از بدبینانه ترین حالت آزمایش شده مطمئن شویم، هر ۵ سال یکبار یک تعمیرات اساسی (overhaul) میکنیم تا اتفاقات خطرناکی مثل انفجار مخازن پیش نیاید.

مثال دیگه ای که به ذهنم میرسه مربوط میشه به مریخ نوردهای  Opportunity (فرصت) و Sprit (روح) که توسط ناسا در سال ۲۰۰۴ برای انجام یکی از بزرگترین پروژه های فضانوردی روی مریخ انجام شد. این دو مریخ نورد طوری طراحی شده بودند که به مدت “سه ماه” روی سطح مریخ عملیات اکتشاف انجام دهند که بدلیل ظرفیت های مازاد طراحی شده روی آنها “روح” ۶ سال و “فرصت” ۱۲ سال توانستند همچنان به کار خود بر سطح مریخ ادامه دهند. جالب اینکه “فرصت” در هنگام فرود خود بر روی سطح مریخ سه ماه در گودالی فرود آمد و فقط سه ماه طول کشید تا توانست خودش را از آن گودال نجات دهد و به بیرون بیاید. “روح” هم بخاطر وارد شدن به چهارمین زمستان طولانی مریخ و خارج شدن صفحات خورشیدی اش در زوایه ی نامناسب از کار افتاد وگرنه ظرفیت مازادش بیشتر از اینها بود.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟