Menu
نویسنده مطلب : آتا ناصر

مطلب مورد بحث:

چرخه عمر چیست و چرا باید آن را بشناسیم؟


موضوعی که در رابطه با تمرین درس حاضر به نظر من رسید شرکتهای دانش بنیان در ایران بود. و فرصتی شد تا در حدود یک ساعت در سایتهای مختلف در خصوص این موضوع بررسی اجمالی انجام دهم.

البته بررسی من برای شناخت اولین شرکت دانش بنیان در کشورمان و تاریخ تقریبی این اصطلاح در عرصه کسب و کار و فناوری اطلاعات بدون نتیجه بود. ولیکن آنچه که توسط مسئولین و دست اندرکاران امر در سایتهای مختلف بیان شده حاکی از این است که شرکتهای دانش بنیان بدنبال گسترش حرکت اقتصاد جهانی از شکل سنتی آن به اقتصادی برپایه علم و فناوری، شکل گرفته و امروز در کشورهای پیشرو همچون ایالات متحده و ژاپن از جمله شرکتهای با سودآوری بسیار بالا هستند. در کشورمان نیز رویکرد توجه ویژه به شرکتهای دانش بنیان از دو دهه اخیر شکل گرفت. در راستای حمایت از این شرکتها در دیماه ۸۶ لایحه حمایت از موسسات دانش بنیان در معاونت فناوری ریاست جمهوری تدوین و در آبان ۸۹ توسط مجلس تصویب شد.

شرایط فعلی شرکتهای دانش بنیان: به گزارش پایگاه خبری اتاق بازرگانی ایران(http://otaghiranonline.ir/) در فاصله سالهای ۹۳ تا ۹۵ تعداد شرکتهای دانش بنیان رشد ۵۰ برابری داشته و در سال ۹۷ در آستانه ۴۰۰۰ شرکت قرار داشته است. در سال ۹۷ مجموع این شرکتها فروشی حدود ۹۰ هزار میلیارد تومانی را تجربه کرده اند.

بنابراین به نظر من شرکتهای دانش بنیان در کشور ما در میانه راه مرحله رشد قرار دارند. از طرف دیگر نفس و ذات شرکتهای دانش بنیان به نظر می رسد پایانی نداشته باشد و لیکن در کشور ما در حال حاضر این شرکتها با چالشهای عدیده ای مواجه اند به نحوی که رشد قابل توجهی برای آنها در سال ۹۸ متصور نیست. در مقاله خانم ین محمدی در سایت دانشگاه کارآفرین این چالشها در دو دسته مهم طبقه بندی شدند که به نظر می رسد توجه عملی و جدی دولت به آنها می تواند در همین مرحله رشد این شرکتها را شتاب داده و طبعا در صورت عدم توجه آنرا با کندی قابل توجهی مواجه سازد.

http://enun.ir/category/%d8%b4%d8%b1%da%a9%d8%aa-%d9%87%d8%a7%db%8c-%d8%af%d8%a7%d9%86%d8%b4-%d8%a8%d9%86%db%8c%d8%a7%d9%86/

النهایه به نظر من رشد این شرکتها شاید به جهات اقتصادی ویژه کشورمان از جمله تحریم ها با کندی مواجه شود ولی توقف پذیر نبوده و در هر صورت با رفع موانع به راه خود ادامه خواهندداد. کمااینکه امروزه شاهد شکل گیری و رشد استارت آپ ها هستیم که به نوعی در راستای روند همین شرکتهای دانش بنیان می باشند.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟