Menu
نویسنده مطلب : محمود قاسمیان

مطلب مورد بحث:

فوبیای تصمیم گیری | ریشه تردید در تصمیم گیری


عدم آشنایی با موضوع تصمیم و تازه کار بودن در آن: این نکته می تواند علت دیگری برای ترس از تصمیم گیری باشد. دقت کنیم که در مسائلی مانند ازدواج تعداد تصمیمات کم است و بیشتر با مشاوره گرفتن به دنبال حل مشکلات هستیم اما در تصمیم هایی از نوع مدیریتی و مذاکره تجربه بیشتر به معنای ترس کمتر است.
پریدن از موضوعی به موضوع دیگر: سوال این است که تعمیرات ماشین انجام شود یا نه؟ و بحث به مشکلات سیاسی، بالا رفتن قیمت خانه، نرخ بی ثبات ارز و غیره می رود. درواقع فرد به جای اینکه به مسائل و مشکلات زمینه تصمیم گیری فکر کند به مباحث بی ارتباط یا کم ارتباط می پرد.
بیش از حد موضوع تصمیم را بسط دادن: به جای بررسی سه گزینه اصلی و پر اهمیت تمامی فاکتورهایی را که حتی یک درصد می تواند نقش داشته باشد وارد بحث می کند و آنقدر پیچیدگی را بیشتر میکند تا خود را راضی کند که تصمیم گیری امکان پذیر نیست!
میکرو اکشن کردن راه حل: بهانه می کند که همانگونه که آقای شعبانعلی می گوید برای رفع مشگلات بزرگ باید میکرو اکشن داشت من هم تصمیم ام را با گام های بسیار کوچک بر می دارم و نیاز به زمان دارم تا آن را نهایی کنم که یعنی از گرفتن تصمیم می ترسم!
راهکار: اولین گام در برطرف کردن ترس از تصمیم شناخت آن است پس اگر به لیست کردن مشکلاتمان در این زمینه بپردازیم و با کوچکترین آنها شروع کنیم به مرور می توانیم مشکلات بزرگتر را هم حل کنیم. تا خود مشکل را تشخیص ندهیم نمی توانیم آن را درمان کنیم

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟