Menu
نویسنده مطلب : آتا ناصر

مطلب مورد بحث:

هر آشنایی و دوستی، می‌تواند آغاز تغییری همیشگی باشد


در تمامی ابعاد زندگی جمعی این جمله یونگ مصداق دارد. در واقع این جمله با نگاه سیستمی نیز توجیه می شود. اجزاء یک سیستم( تیم، گروه، خانواده و …) با هم روابط متقابل داشته و بر روی هم تاثیر می گذارند.

در بیان وضوح تاثیرپذیری متقابل انسانها، معتقدم هم خود فرد و هم یک شخص ثالث با صحبت با او و نیز شناخت اطرافیانش می تواند به نتایجی در خصوص تاثیرات متقابل فرد مورد نظر در دایره اطرافیانش پی ببرد و ردِ پاهای تاثیرات را دنبال کند.

مطلب دیگری که در این رابطه به ذهنم می رسد این است که تاثیرپذیری از یک شخص اینطور نیست که همواره در یک سو و جهت باشد و احتمالا در مواردی درست در نقطه مقابل یکدیگر باشند. فردی را می شناسم که بیشتر از هر چیزی متاسفانه به بدنامی مشهور است تا حدی که هر کسی دوست ندارد با ایشان مراوده ای داشته باشد. این آقا پسری دارد درست با شخصیت، منش و رفتار و شهرتی ۱۸۰ درجه مقابل او. همان اندازه که پدر به در بدنامی شهره شهر است پسر در خوشنامی آوازه دارد. این مسئله برای من خیلی جالب بود و حقیقتا تا حدی هم در زندگی این خانواده از این حیث کنکاش کردم. مادر این خانواده به حدی از رفتار همسر خود منزجر بوده که آگاهانه و به موقع پسر را درست برخلاف الگوی پدر تربیت کرده و از پدر الگوی نهی و انکار برای پسرش ساخته بود. مصداق ” ادب از که آموختی، گفت از بی ادبان ” که هر کاری که پدرت انجام می دهد هر طور که صحبت و رفتار می کند، یعنی اینکه تو اینگونه نباشض و خلافش را انجام بده. 

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟