- usercontent - متمم
Menu
نویسنده مطلب : هادی بشری

مطلب مورد بحث:

دن اریلی و ماجرای خوردن در بوفه رستوران‌ها


با سلام

ریشه‌ی این رفتار (بیشینه کردن هزینه‌ی طرف مقابل به جای بیشینه کردن منافع خودمان) را در چه می‌دانید؟

ابتدا یک تشکر ویژه از این سایت که  برای طرح مباحث عمیق روانشناسی  از مباحث روزمره استفاده میکنه.

یک با ر من و دوستانم به یکی از این رستوران ها رفتیم و من خوب یاد دارم که یکی از رفقا اینقدر زیاده روی کرد که در راه بازگشت حالت تهوع بهش دست داد و بقیه داستان رو خودتون حدس بزنید.

البته ناگفته نماند که من هم خیلی اون شب به معده بدبختم زحمت دادم و حال خودم هم اصلا خوب نبود:)

حتی من در جمعی بودم که موضوع بحثشون استفاده از مواد افیونی برای بالا بردن اشتها قبل از استفاده از این رستوران ها بود!!!

بنظرم این افراد ( من جمله تا حدودی خودم ) انسان هایی هستند که به جای نگریستن به ماه به انگشت انسان خیره می شوند و چند نکته را نادیده می گیرند:

۱٫ سود این رستوران ها به شدت از ما بقی رستوران ها بیشتر بوده و تمامی راه های حیله گری توسط مدیریت رستوران ها بررسی . یا حداقل بعد از مواجه با مشکل برطرف شده اند .

۲٫ اگر می خواهید در یک وعده غذایی به اندازه ۳ وعده بخورید میتوانید حداقل ۳ رستوران مختلف را امتحان کنید که تنوع بیشنری هم داشته باشد

بنظرم ریشه این رفتارهای ناصحیح را باید در آسیب های اجتماعی، باورهای غلط جمعی ( رفتارهای گله ای )   و یا در کودکی جستجو کرد. انسان های که با کمبودهایی در کودکی مواجه بودند و حال عقده های درونی خود را در این گونه برخوردها بروز میدهند و یا انسان هایی که بدون فکر و ارزیابی معایب و مزایای یک رفتار صرفا پیرو رفتار گله ای می شوند ( مانند تجمع برای نذری ها در ماه محرم – نذری هایی که بیشترش در یخچال هایمان فاسد می گردند و فقرا باید تتمه آن ها را از سطل زباله هایمان جمع آوری کنند)

چه رفتارها و تصمیم‌های دیگری از این دست را می‌شناسید یا مشاهده کرده‌اید؟ 

۱٫ دادن آزمایش های مختلف برای استفاده حداکثری از بیمه تکمیلی شرکت

۲٫ ایستادن صف برای هر آنچه که رایگان است.

چه خاطراتی از این جنس دارید؟

باید اقرار کنم که علیرغم آگاهی از مضرات پرخوری کماکان با این مشکل دست و پنج نرم می کنم و نتوانسته ام در عمل موفق بشوم ولی حتما در آینده ای نه چندان دور این صفت ناشایسته را نیز از خودم می رهانم

با تشکر