Menu
نویسنده مطلب : سامان عزیزی

مطلب مورد بحث:

انواع خشونت در رابطه با دیگران


فکر میکنم خشم هم مانند تعدادی دیگر از احساسات انسانی، به خودی خود وجود مستقلی نداره بلکه ابزاریه که برخی از حس ها یا احساسات دیگرمون  برای ابراز وجودشون از اون استفاده میکنن، یا بهتر بگم، نشانه و نمود برخی احساسات دیگر در وجود ماست.

یکی از کارهایی که توی برنامه ریزی اول سالم نوشتم که در طول امسال روش تمرکز کنم این بود که هر وقت از کسی یا چیزی خشمگین شدم، تلاش کنم که این سر نخ رو دنبال کنم تا بتونم بهتر خودمو بشناسم و مهمتر از اون بتونم بهتر خودمو مدیریت کنم. درست مثل “درد” که برای یک پزشک نشانه ی مهمیه که بتونه تشخیص بده که کدوم اندام بدن با مشکل مواجه شده.

اما در مورد انواع خشونت که موضوع تمرینه، باید بگم که نمونه های خیلی زیادی هست که میشه بهش اشاره کرد.هم در رفتار های خودم و هم در رفتارهای دیگران.

همونطور که بالاتر گفتم،خشم ابزاریه برای سایر احساسات ما، و چون تنوع احساسی ما خیلی گسترده ست، پس میشه گفت که بسیاری از رفتار ها(حتی برخی رفتار های به ظاهر خوب) میتونه در دسته رفتارهای خشونت آمیز قرار بگیره ولی مهمترین نکته از نظر من اینه که زمینه و موقعیت بروز اون رفتار هست که میتونه تعیین کنه که فلان رفتار خشونت آمیز بود یا نه. به عبارتی بجز در موارد خیلی واضح و بدیهی(مثل خشونت فیزیکی) ، سایر رفتار ها،  حتی اونهایی که در ظاهر و عرف خشونت آمیز تلقی میشن،میتونن خشونت آمیز نباشن.

مثلاً سکوت در جایی میتونه خشونت آمیز و در جای دیگری خشونت آمیز نباشه.

اگر بخوام از تجربه شخصی خودم هم بگم، فکر میکنم که “خشم های خاموش” جزو خطرناک ترین خشم های ما هستند که رفتار های ناشی از اونها میتونه روح و روان خودمون و سایرین رو خیلی تحت تاثیر قرار بده.

مثلاً کسی که نسبت به شخص دیگری حسادت میکنه ولی به هر دلیلی نمیتونه اونو بروز بده ،یک خشم خاموش در وجودش شکل میگیره که در صورتی که نتونه با خودش کنار بیاد یا این حسشو هدایت و مدیریت کنه، در جاهای مختلف و با رفتار های مختلف این خشم چه به صورت خود آگاه و چه به صورت ناخودآگاه خودشو نشون میده و زندگیشو تحت تاثیر قرار میده و حتی ممکنه زندگی دیگری رو هم تحت تاثیر قرار بده.

یا کسی که از چیزی ترس داره،ممکنه این ترسش به صورت رفتارهای خشونت آمیز بروز پیدا کنه. یا کسی که میخواد چیزی یا کسی رو بدست بیاره و موفق به این کار نشده،پیامد های رفتاریش، ممکنه خشونت آمیز باشن.

میبخشین که زیادی توضیح دادم