Menu
نویسنده مطلب : پیمان اکبرنیا

مطلب مورد بحث:

عامل خوش شانسی چیست؟ چرا من بدشانس هستم؟


سلام به شما دوست گرامی

من دقیقا متوجه پیام نهایی نوشته‌ شما نشدم چون به نظرم پاراگراف دومی که نقل کردید با پاراگراف اول کمی تناقض داشت. جملات اولتون بیشتر مفهوم جبر رو منتقل می‌کرد و پایان نوشته مفهوم اختیار.

به نظرم اینکه به میزان زیادی تقدیرگرا باشیم هیچ انگیزه و امیدی برامون باقی نمی‌گذاره و در صورتی که با این مدل ذهنی زندگی کنیم تمام تلاش‌های خودمون رو هم زیر سوال می‌بریم. اعتقاد به اینکه سرنوشت هر کس از قبل نوشته شده می‌تونه باعث تباهی یک فرد و در مرحله بعد جامعه بشه چون هرکس که بهش ظلم بشه یا در شرایط بدی قرار بگیره این شرایط رو حاصل سرنوشت می‌دونه و نقش خودش و اینکه می‌تونه موثر باشه رو در نظر نمی‌گیره.

در مورد قانون جذب هم اینطور بگم که یک عبارت غیر علمی است که پشتوانه تحقیقاتی و آماری نداره و میشه در دسته شبه علم  قرارش داد. این قانون در کتاب و فیلم راز مطرح شد و با وجود محبوب بودن، نمیشه از نظر علمی بهش استناد کرد و اون رو قانونی برای زندگی در نظر گرفت. زیرا وقتی داریم از یک قانون صحبت می‌کنیم معمولا خیلی قطعیت داریم در صورتی که قانون جذب شاید بیشتر یک پیشنهاد و جمله‌ای زیبا باشه برای انگیزه پیدا کردن و تلاش بیشتر. پیشنهاد می‌کنم این مطلب رو در نقد این موضوع مطالعه بفرمایید:

نقد علمی کتاب و فیلم «راز»

فکر می‌کنم تمام تلاش تیم متمم و بسیاری از نهادهای دیگه در کشورمون اینه که ما رو از شبه علم دور کنه  و به سمت تفکر علمی ببره و همچنین کمک کنه که خودمون رو بیشتر در سرنوشت خودمون و جامعه‌مون موثر و مسئول بدونیم. چون داریم در یک محیط آموزشی گپ می‌زنیم خواهش‌می‌کنم صحبت‌های بنده رو نقد شخصی در نظر نگیرید و صرفا یک بحث علمی- آموزشی بدونید.

خیلی ممنون از توجه‌تون