Menu
نویسنده مطلب : میلاد کا

مطلب مورد بحث:

بدون توجیه - برای شما! (معرفی کتابی از دن اریلی)


سلام 

 
خوندن این سری بوی کاغذ برای من بسیار لذت بخش بود چون مطالب بوی کاغذ به این خاطر که مستقیما به لذت کتاب خوانی و مطالعه مربوط هستند احساس بسیار خوبی ایجاد می کنند. 
من مطلب قبلی در رابطه با معرفی دن اریلی رو خونده بودم اما با توجه به این مطلب بوی کاغذ دوباره به مطلب قبلی مراجعه کردم تا مروری بشه و شناخت بهتری داشته باشم. 
هم در مطلب قبلی و هم در این سری بوی کاغذ کامنت های دوستان و به خصوص هیوای عزیز مشتاقم کرد که در فضای وب فارسی در مورد دن اریلی جست و جو کنم و مطلب جالبی بخونم با عنوان “پنح مثال از رفتار نامعقول افراد در برخورد با پول” که یکی از مثال ها مربوط به آزمایشی بود که دن اریلی انجام داده :
 

 خودتان را برای شکست بر می‌انگیزید.
می‌خواهید یکی بهتر کار کند؟ عقل می‌گوید اگر پاداش بیشتری بدهید، مثل یک جایزه بزرگ‌تر احتمالی، آن‌ها بیشتر و بهتر کار می‌کنند.ولی اقتصاددان دن اریلی (Dan Ariely) نشان داد که به همین راحتی‌ها هم نیست و می‌تواند دقیقاً برعکس باشد.دستیاران اریلی شرکت کنندگان را از خیابان انتخاب کردند. آن‌ها تاسی را می انداختند تا مشخص شود که چه مقدار پول می‌توانند برای انجام کارها دریافت کنند. این از برابر با یک روز از حقوق عادی شرکت کننده تا ۵ ماه از حقوق وی را شامل می‌شد. (اریلی این آزمایش را در هند انجام داد تا بتواند مقدار پول زیادی را به شرکت کنندگان پیشنهاد دهد بدون آنکه هزینه زیادی برایش داشته باشد).
فکر می‌کنید چه اتفاقی افتاد؟ اریلی توضیح می‌دهد:
آن‌هایی که بیشترین درآمد را داشتند کمترین بازدهی را نشان دادند و به نسبت آن‌ها که از شرایط پاداش کم یا متوسطی برخوردار بودند کمتر از یک سوم اوقات عملکرد خوب یا خیلی خوب داشتند. این آزمایش آنقدر برای افراد دارای شرایط پاداش بالا اضطراب آور بود که زیر فشار له شدند.اریلی در کتابش با عنوان «آن سوی بی عقلی» می‌نویسد همه آن چیزی که افرادی که قرار بود پول بیشتری بدست بیاورند به آن فکر می‌کردند پاداششان بود. ولی آن‌هایی که قرار بود مقدار کمتری بدست بیاورند چیزهای کمتری برای از دست دادن داشتند و می‌توانستند بیشتر روی خود کار تمرکز کنند و عملکرد بهتری داشتند.
لینک کامل این مطلب رو میتونید اینجا بخونید. 
ممنونم از متمم به خاطر سری فوق العاده دوست داشتنی بوی کاغذ