Menu
نویسنده مطلب : جواد نوری جاوید

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس استعدادیابی مقدماتی


۱- استعداد تجسم فضایی:

من در تجسم فضایی بد نیستم، به استناد مثالی که در درس آمده بود در پارک دوبل هیچ وقت با مشکل مواجه نبوده ام، در کشیدن اجسام سه بعدی روی کاغذ هم از کودکی علاقمندی زیادی داشتم  اما بزرگترین کاری که با تکیه بر این استعداد انجام داده‌ام چیدن لوازم و جعبه‌های زیاد در انباری خانه بوده است و هیچ وقت پیش ازاین به عنوان یک استعداد بهش نگاه نکرده بودم و بنابراین بهایی به آن ندادم که کار خاصی در مسیر این استعداد انجام دهم.

۲- استعداد استقرا:
 استعداد استقرا به معنای توانایی دیدن شباهت‌ها در میان تفاوت‌هاست. من در نظریه پردازی‌های شخصی خودم فکر می‌کنم در حد و اندازه یک مدیر میانی در یک سازمان عریض و طویل قدرت استقرای خوبی دارم و به استناد جمله بالا شباهتها را در میان تفاوت ها می‌بینم اما به نظرم کسی می‌تواند مدعی باشد که استعداد استقرایی خوبی دارد که برای مثال پیش‌بینی‌های اقتصادی خوبی ارائه کند. برای مثال نوسانات قیمت دلار و طلا و … را پیش‌بینی کند. یا برای مثال در بازار بورس موفق باشد. صاحبان موفق کسب و کار به نظر من غالبا قدرت اسقرایی قوی دارند و یکی از آفت های زندگی کارمندی تحت الشعاع قرار دادن این استعداد است. کارمندی که بابت یک زمان مشخص در بازه زمانی مشخص مبلغی مشخص دریافت می‌کند کمتر به این فکر می‌کند که جهش داشته باشد. اما افرادی که قدرت راه‌اندازی یک استارتاپ و پیشبرد آن را دارند در استقرا قوی‌ترند.
۳- استعداد ایده پردازی:
من سال‌ها در رشته ریاضی و فیزیک در دبیرستان و فیزیک در دانشگاه درس خواندم اما همواره درونم حس می‌کردم که درحال وقت تلف کردن هستم و این میزان از منطق و قواعد را هیچ وقت بر نمیتابم و برایم جذاب نیست. اولین بار که برای یک پروژه تبلیغاتی به صورت اتفاقی در معرض پیشنهاد ارائه اسم و شعار تبلیغاتی برای یک برند تن ماهی قرار گرفتم به وجود چنین استعدادی در خودم مشکوک شدم. پروژه ای که با موفقیت در آن به فضای تبلیغات و بازاریابی علاقمند شدم و مطالعه در این زمینه را آغاز کردم و چهار سالِ شیرین را مستقیما در حوزه تبلیغات فعالیت کردم و جذاب ترین زمان ها برایم حضور در اتاق فکر و ایده پردازی برای کمپین های تبلیغاتی بود.
۴- استعداد خواندن سریع:
در این مورد خیلی استعداد ندارم. با اینکه حوصله خوبی برای خواندن جداول و نمودارها و تفسیر آنها دارم اما قطعا در این کار سریع نیستم.
۵- استعداد استدلال و تحلیل:
یکی از مصادیق خوب بودن در این مورد را می‌توان با قدرت حل مساله مثال زد. روشن کردن صورت مساله، خرد کردن موضوع و تحلیل و تفسیر تا رسیدن به پاسخ مناسب. مساله می‌تواند یک مساله‌ی خام ریاضی باشد یا تحلیل رفتار مصرف کننده‌، می‌تواند یک معما یا پازل باشد یا تحلیل بیگ دیتا. بی شک در این مورد نسبت به سایر موارد بیشترین امتیاز را به خودم می‌دهم.
۶- استعداد کار با اعداد:
هرچند که سالها با ریاضی و فیزیک سرو کله زدم و حتی دو سال به عنوان معلم تدریس کرده‌ام اما در این مورد خودم را با استعداد نمی‌دانم و هرچه بوده از انرژی و وقت زیادی بوده که در سر و کله زدن با اعداد یاد گرفتم و گرنه هیچ وقت فکر نکردم که در کار کردن با اعداد آدم با استعدادی هستم.
۷- استعداد سیلوگرام:
 علاقه زیادی به یادگیری زبان‌های خارجی دارم و به صورت عمومی به بحث زبان شناسی نیز علاقمندم و حتی در انتخاب واژگان و کلمات از سمت خودم دقت می‌کنم و در گفتار دیگران هم به دنبال تفسیر کلمات به کار برده شده از سوی آنها هستم. فکر می‌کنم افرادی که در این زمینه مستعد هستند احتمالا دایره لغات گسترده‌ای دارند. به خودم در این مورد امتیاز متوسط می‌دهم.
۸- حافظه طراحی:
اگر یکی از مصادیق خوب بودن در حافظه طراحی را یادگیری نقشه‌های شهری فرض کنیم من در این مورد تقریبا با گوگل مپ برابری می‌کنم :) و از کودکی علاقه شدیدی به نقشه خوانی داشتم. در به خاطر سپاری جزئیات فضاها و مکانهایی که شاید فقط یک بار دیده باشم بسیار خوب هستم.
۹- استعداد تشخیص و تفکیک رنگ ها:
اولین بار که به همراه یکی از همکارانم برای نظارت چاپ به چاپخانه رفتیم متوجه شدم که واقعا در این مورد هیچ استعدادی ندارم. رنگها برای من آبی سبز قرمز زرد نارنجی سیاه و سفید است، اما افرادی که در این مورد استعداد خوبی دارند برای طیف سبز شاید بیش از ۲۰ نام متفاوت در ذهن دارند و برایشان قابل تشخیص است.
۱۰- استعداد نگاه به جلو:
در درس آمده: “این استعداد، فراموش کردن لذت‌های کوتاه مدت و انتظار کشیدن برای پاداش‌های بزرگ‌تر، و همینطور انرژی گرفتن از تصاویر ذهنی مثبتی را که هنوز خیلی دست یافتنی به نظر نمی‌رسند،‌ مشخص می‌کند” من هیچ وقت برای بیش از یکی دو سال پیش رو انتطار چیزی را نکشیده ام. به نظرم برای اینکه بتوان در راس یک کسب و کار موفق قرار گرفت باید در این مورد قوی بود. من قطعا این ظرفیت را در خود نمیبینم.
۱۱- استعداد کار با انگشتان:
ساختن اوریگامی، لحیم‌کاری، سیم پیچی و باز کردن لوازم پر پیچ و خم برقی، هیچ وقت از این موارد لذت نبردم چون استعدادی در آنها نداشتم. من هیچ وقت علاقه ای به نوشتن با اتود یا مداد نوکی نداشتم چون باید تمرکز بیش از حدی در نوشتن می‌کردم و این برایم حوصله سر بر بود. به نظرم یک جراح، یک پیانیست و نک نقاش مینیاتور در این زمینه با استعداد محسوب می‌شوند.
۱۲- استعداد موسیقی و صدا:
با اینکه هیچ وقت فرصت پرداختن حرفه‌ای به موسیقی را نداشته ام اما در این مورد خودم را با استعداد می‌دانم. به راحتی می‌توانم در یک موسیقی تعداد سازهایی را که همزمان نواخته می‌شوند تشخیص دهم و روی تک تک فرکانس‌ها تمرکز کنم. در حافظه‌ی به خاطر سپاری ریتم هم از نظر خودم خوب هستم و به شدتت از افرادی که در بازنوازی یک موزیک فالش هستند حرص می‌خورم! شاید اگر به دنبال صدابرداری رفته بودم فرد موفقی می‌شدم.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟