Menu
نویسنده مطلب : حسن خان

مطلب مورد بحث:

نظم شخصی و فعالیت در زمانهای خاکستری


درس بسیار مهم و عالی بود. من هم مثل خیلی از افراد گرفتار زمان خاکستری بودم.( و گاهی هنوز هستم) و مهمترین مسئله ای که طی سالیان زیاد منو اذیت کرده، نداشتن حس خوب در استفاده از زمان سفید هست. همیشه عذاب وجدان داشتم که اگر الان استراحت کنم یا وقتی رو برای خانواده درنظر بگیرم یا کاری رو برای کسی انجام بدم، از درسم از کار خودم عقب میفتم…

نکته مهمی که وجود داره اینه که میشه از زمان های مرده، به جای اینکه فقط وقتمون رو درگیر فکرکردن به کارها و اهدافمون کنیم، اون زمان رو برای خودمون تبدیل به زمان سیاه کنیم.

ایجاد زمان سیاه برای برخی مشاغل واقعا دشوار هست. من میتونم در هنگام نوشتن یک گزارش، یا تنظیم یک نامه یا نگارش و تدوین یک طرح، فیسبوک رو ببندم و گوشی رو کنار بذارم، ولی مراجعه کنندگان حضوری یا تماس های تلفنی-که جزیی از کار هستن- باز هم بخشی از زمان سیاه رو تبدیل به زمان خاکستری میکنه و تمرکز منو از انجام اون کارها منحرف میکنن. فکرمیکنم در اینگونه موارد نمیشه به صورت مطلق زمان رو سیاه کرد بلکه میشه زمان خاکستری رو متمایل به سیاه و اون رو کمرنگ تر کرد!

در محیط منزل هم طبق توافق، زمانی رو برای گفتگو( که بسیار حیاتیه)، زمانی رو برای مطالعه و زمانی رو برای استراحت( زمان سفید) در نظر گرفتیم.

در مجموع میتونم بگم ایجاد زمان سفید سیاه و خاکستری فقط و فقط به اراده شخص بستگی داره که با علم به وجود این زمان ها، میخواد از وقتش درست استفاده کنه یا اینکه همیشه در زمان خاکستری باقی بمونه.