Menu
نویسنده مطلب : شهرزاد

مطلب مورد بحث:

رهایی از مهرطلبی | برنامه ۲۱ روزه پیشنهادی هریت بریکر (هفته اول)


(برای انجام این تمرین؛ من سعی کردم این جملات را با مقداری تغییر، به صورت سوالی در بیارم و اونها را از خودم بپرسم و به جواب‌هاشون فکر کنم)

آیا واقعاً این چیزی است که مرا راضی و خشنود می‌کند؟ اینکه تنها در ازای کارهایی که برای دیگران انجام داده‌ام و انجام می‌دهم، مورد علاقه و محبت و تحسین آنها قرار بگیرم؟

 اگر من خودم دارای یک‌چنین صفت شخصیتی هستم که همیشه برای خشنود کردن دیگران زحمت زیادی متحمل می‌شوم، آیا باید انتظار داشته باشم که آنها بخاطر این موضوع، مرا دوست داشته باشند و تایید کنند؟

– به هر حال بهتر است این موضوع را بپذیرم که نفی و انتقاد می‌تواند گاهی به هر دلیلی از طرف هر کسی وجود داشته باشد. اینکه من همیشه در تلاش باشم تا انتظارات و خواسته های دیگران را مد نظر قرار بدهم و رعایت کنم، آیا می‌تواند تضمینی بر این باشد که همیشه از نفی و انتقاد آنها مصون بمانم؟

– اگر من آدمی هستم که دوست دارم همیشه با دیگران برخورد و رفتار خوبی داشته باشم، آیا باید انتظار داشته باشم که آنها هم در بازگشت و به همین شدت، با من مهربانی کنند و مراقب من باشند؟

باید این را به عنوان یکی از واقعیت‌های زندگی بپذیرم که به هر حال ما انسانها ممکن است گاهی به هر دلیل و در شرایط خاصی احساس کنیم که احساسات‌مان جریحه‌دار شده یا با ما غیرمنصفانه برخورد شده است یا حتی قلب‌مان ترک برداشته است. اگر من هم گاهی چنین حس‌های ناخوشایندی را در زندگی‌ام تجربه کرده‌ام یا ممکن است در آینده تجربه بکنم، آیا باید بنشینم و غصه بخورم و به این فکر کنم که چرا من که همیشه با آنها خوب و مهربان بودم، از چنین تجربه‌ی تلخی از طرف آنها در امان نماندم؟

– اگر من حس می‌کنم که با رفتارهای خوب و مهربانانه‌‌ام، دیگران را به خودم وابسته کرده‌ام؛ آیا در مقابل، باید انتظار داشته باشم آنها برای همیشه در کنار من باقی بمانند و مرا ترک نکنند؟

بهتر است بپذیرم که من تنها روی رفتار و احساسات خودم کنترل دارم و برای آرامش خودم و برای آرامش کسانی که دوستشان دارم تا جایی که در حد توانم باشد سعی می‌کنم از تعارض و اختلاف و خشمگین شدن اجتناب کنم؛ اما آیا در مقابل، واقعاً باید فکر کنم و انتظار داشته باشم که این رفتارها از طرف من، باید تضمین کننده‌ی این باشد که هیچوقت خشم و تندی از طرف آنها را تجربه نکنم؟

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟