Menu
نویسنده مطلب : الهام شامرادی

مطلب مورد بحث:

اهمیت هدف گذاری و برنامه ریزی


دکتر محمدرضا سرگلزایی (روانپزشک) در فصل دوم کتاب «حرفهایی برای امروزی ها» مطالب این درس رو خیلی زیبا با طرح ۳ داستان و سه سندرم مطرح کرده. برای استفاده دوستانی که به این کتاب دسترسی ندارند خیلی کوتاه این سه سندرم را می نویسم:

۱- سندرم هملت: «ویلیام شکسپیر» در نمایشنامه «هملت»، داستان ولیعهد دانمارک را در مواجهه با مرگ مشکوک پدرش و مسیر او برای کشف واقعیت را نقل می کند. او نشان می دهد که هملت آنقدر در مرحله «طراحی» (برنامه ریزی) گیر می کند که همه فرصت های عمل را از دست می دهد.

۲- سندرم باستر: «جورج اورول» در کتاب «قلعه حیوانات» داستان اسب پر کاری به نام «باستر» را ذکر می کند که شعارش «من، کار می کنم» است. بسیاری از انسانهایی صادق و پر کار دچار این سندرم هستند. آنها آنقدر مشغول عمل هستند که نمی بینند شرایط جامعه و اطرافشان عوض شده و باید تغییر رفتار دهند. این افراد مثل باستر داستان قلعه حیوانات، قربانی می شوند.

۳- سندرم خانم هاویشام: «چارلز دیکنز» در رمان معروف «آرزوهای بزرگ» داستان زنی را نقل می کند که سالهاست پرده های اتاق خود را کشیده و ساعت دیواری را ثابت نگه داشته است. او نه «برنامه»ای برای آینده دارد و نه دست به «عمل» می زند بلکه سالهاست به «ارزیابی» آنچه روی داده و منجر به نیامدن نامزدش به مراسم عروسی شده می گذراند.
————————–
این سه داستان نشان می دهد که خیلی از ما یا مدام در حال برنامه ریزیه تنها هستیم، یا مثل اسب سرمان را پایین می اندازیم و هی کار می کنیم و یا مثل خانم هاویشام مدام در حال بررسی اینکه چرا فلان شکست را خورده ایم، می مانیم.

خود من هر سه این شرایط را در مسیر زندگی تجربه کرده ام.

امیدوارم نقل این استعاره ها برای دوستان نیز مفید باشد.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟