Menu
نویسنده مطلب : مریم رئیسی

مطلب مورد بحث:

مالیات آمازون یک راهکار سیستمی است یا غیرسیستمی؟


من فکر می‌کنم مخالفت یا موافقتِ صریح با نظر ایشون کار دشواری نباشه, و همونطور که در درس هم خوندیم هر دو گروه استدلال‌‌های قابل دفاعی, از منظر سیستمی, دارند.

خودم هم اگر بخوام یکی از این دو موضع رو انتخاب کنم با نظر ایشون موافق نیستم و استدلال مخالفان رو قبول دارم.

اما علاوه بر این, به نظرم میشه از جنبه‌های دیگه هم مساله رو بررسی کرد که در همین رابطه چند مورد به ذهنم می‌رسه:

_ یکی اینکه موضوع چرخه‌ی عمر برای من تداعی شد. توی درس چرخه‌ی عمر خوندیم که هر فکر, نظر و ایده‌ای مثل محصولات و بازارها و … دارای یک چرخه عمر هست.

نظر آقای لوییس اینه که دولت با سیاست گذاری مالیاتی و گرفتن مالیات بیشتر از فروشگاههای آنلاین و تخصیصش در قالب معافیت مالیاتی به خرده فروشی‌های فیزیکی, به حفظشون کمک کنه.

سوالی که پیش میاد اینه که  این نظریه, که دولت با اعمال این نوع سیاست گذاری‌ها می‌تونه به رفتار مردم جهت بده و از یک صنعت بگیره و به صنعت دیگه کمک کنه, در کدوم مرحله از چرخه ی عمرش قرار داره؟

به عبارتی آیا در این دورانِ رشد سریع تکنولوژی و دیجیتالی شدن, هنوز این سیاست‌ها و دخالت‌ها موثره و یا داره مرحله ی افولش رو طی می‌کنه و نیاز به بازآفرینی داره؟

_ مورد دیگه که به نظرم می‌رسه مقاومت سیستم‌ها در برابر سیاست گذار هست.

توی اون درس می‌خونیم که اگر سیاست گذار خودش رو جزئی از سیستم نبینه و ناظمِ سیستم ببینه, ممکنه سهم خودش رو در کنترل سیستم بزرگتر از اون چیزی که هست برآورد کنه.

و همچنین بیان شده که سیستم اجزای مختلفی داره که لزوما هدف‌های مشترکی با سیاست‌گذاران ندارند و هدف‌های متفاوتی رو پیگیری می‌کنند.

و به نظرم نادیده گرفتن این موضوعات می‌تونه به سیاستهای اشتباه و در نتیجه مقاومت سیستم و برگشتن اوضاع به قبل منجر بشه.

شاید اگر در وضع مالیات‌ها, که موضوع این درس هست, به این موارد, یعنی جدا ندونستن خود از سیستم و توجه به هدف سایر اجزای سیستم, توجه بشه این نوع سیاست‌گذاری بتونه اثرات مثبتی هم برای فروشگاههای فیزیکی و هم آنلاین داشته باشه.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟