Menu
نویسنده مطلب : محمدرضا نفیسی

مطلب مورد بحث:

برنامه ریزی برای برنامه ریزی (Plan to Plan)


پیش نوشت: بخش ۲ کامنت،‌ بیشتر از جنس دردِدل است و شاید خیلی به دردتان نخورد.

بخش ۱

شاید اکنون که این درس را مطالعه می‌کنید،‌ مثل من چندین اقدام مختلف را به‌ تازگی کلید زده باشید ولی به محتوای این درس و این کارگاه عمل نکرده‌باشید. اقدام‌هایی از جنس کلاس آموزشی یا به گونه‌ای که نمی‌توانید یا نمی‌خواهید آن‌ها را نیمه‌کاره رها کنید.

پیشنهاد من این است که به جای موکول کردن “برنامه‌ریزی برای برنامه‌ریزی” به اهداف آینده،‌ آن را برای همین اقدام‌های تازه متولد‌شده هم به‌ کار بگیرید.

مثلاً اگر به تازگی کلاس زبانی ثبت‌نام کرده‌اید، فرصت خوبی برای سنجش اقدام خود دارید. همچنین می‌توانید از همکلاسی‌هایتان که دغدغه مشترک تقویت زبان دارند، مشورت بگیرید.

بخش ۲

ابتدای همین تابستان بود که چندین اقدام‌ مختلف را آغاز کردم؛ کاری که طبق معمول، تحت تاثیر جو شروع تابستان انجام می‌دهم. روزهای ناکامی و عمل ‌نکردن به برنامه همراه با فرسودگی و بی‌انگیزگی، پشت سر هم بی‌رحمانه تکرار می‌شد. حدس می‌زدم که یکی از ایرادات، همین برنامه‌ریزی یا به قولی “زمان‌بندی” ام باشد؛ هر بار یک جور برنامه می‌نوشتم؛ یک بار ساعتی‌، یک بار موضوعی و مبحثی، بار دیگر هفتگی و دو‌هفتگی. اما هیچ‌کدام مشکل بی‌تعهدی و بی‌انگیزگی‌ام را برطرف نمی‌کرد.

اکنون که این درس را خواندم،‌ متوجه شدم برای برنامه‌ریزیِ هر کدام از آن اهداف که مسیری چندین ساله برای رسیدن به آنها نیاز داشتم، فقط چند ساعت وقت گذاشته‌بودم.

خود را فردی تنها با یک کشتی کوچک و  خالی وسط دریا می‌دیدم که آن‌قدر وقت نداشته(!) که ابزار و آذوغه‌ای برای سفر چند‌ساله‌اش بردارد و برای آن برنامه‌ریزی کند. حالا وسط اقیانوس، گشنه و بی قطب‌نما گیر‌ افتاده! اما یک دفعه به یاد پر سیمرغ می‌افتد که در جیبش برای چنین روزی نگه‌داشته بود.

مدتی است می‌گذرد و او اکنون به کمک درس‌های سیمرغ در سایتی به نام متمم، در شروع پیدا‌کردن مسیر مناسب برای رسیدن به بندر اهداف است!

 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟