Menu
نویسنده مطلب : سجاد پورحسین

مطلب مورد بحث:

شاخص‌ها در بازاریابی محتوا (۱): نرخ کلیک خوردن یا CTR


تجربه جالبی دارم شاید برای دوستان متممی هم جالب باشد.

شرکت ما یک فروشگاه اینترنتی است (برای اینکه تبلیغ نشود اسم نمیبرم). ماهیانه ورودی قابل قبولی از گوگل با جستجوی نام فروشگاه اینترنتی خودمان داشتیم. دائما سرچ کنسول را بررسی می‌کردیم تا ببینیم با کدام کلمات بیشترین ورودی و کدام کمترین ورودی را دارد.

همانطور که انتظار میرفت نام فروشگاه بیشترین impression و بیشترین ctr را داشت. بعد از مدتی دیدیم کسانی که با جستجوی نام فروشگاه در گوگل وارد سایت می‌شدند به شدت کاهش یافته (حتی از نصف هم بیشتر) و برایمان جالب شد که دلیل این کاهش ورودی چیست.

اولین حدسی که زدیم این بود شاید شرکت رقیب با تبلیغات نام فروشگاه ما در گوگل ادوردز ، لینک خود را به عنوان اولین لینک در جستجوی گوگل قرار داده است و کسانی که نام فروشگاه ما را جستجو می‌کند با نمایش لینک رقیب و بدون توجه به آدرس سایت بر روی آن کلیک می‌کنند.

هرچقدر نام فروشگاه را جستجو می‌کردیم اما لینک شرکت رقیب را نمی‌دیدیم و فرض ما از اینکه شاید کار رقیب بوده رو به کاهش می‌رفت. در انواع مرورگرها ، با IPهای مختلف با کمک خواستن از دوستانمان در شهرستانهای دیگر که آنها هم جستجو کنند امتحان کردیم اما نتیجه ای نداشت.

تا اینکه به صورت کاملا اتفاقی که نام فروشگاه را جستجو می‌کردیم دیدیم فروشگاه رقیب که یکی از فروشگاه‌های مطرح ایران هم هست، با نام فروشگاه ما در گوگل ادوردز تبلیغ انجام داده بود.

اینکار به طرز هوشمندانه‌ای انجام شده بود. در ساعات خاص و نه همه روزها تبلیغ انجام می‌شد و بخاطر همین ما دچار سردرگمی شده بودیم و نمی‌توانستیم پیدایش کنیم.

مورد دیگری که برایمان جالب این بود بسیاری از مردم هنوز فرق بین لینک تبلیغاتی و لینک ارگانیک را نمی‌دانند و هر لینکی که در اولین پوزیشن قرار بگیرد روی آن کلیک می‌کنند.