Menu
نویسنده مطلب : صدرا علی آبادی

مطلب مورد بحث:

مهاجرت به دنیای دیجیتال


بحث روزنامه شد، مطرح کنم که چند روز پیش فیلم spotlight 2015 رو دیدم. به نظرم شانس اول امسال برای دریافت جایزه اسکار بهترین فیلم هست و موضوع فیلم تا جایی که اسپویل نشه به یک داستان واقعی در مورد یک روزنامه محلی به نام گلوب میپردازه.

جدا از روایت داستان و بازیگر ها و فیلم نامه که همه و همه جمع شده اند تا فیلمی خوش ساخت و بدون مهملات بسازند، نکاتی در این فیلم در مورد ساختار یک روزنامه نظرم رو جلب کرد که با دوستان به اشتراک میذارم.

روزنامه تقریبا پنج نفر حقوق بگیر داشت که نزدیک به یک سال کار میکردند تا تنها در سال یک مقاله و گزارش منتشر کنند. این گروه در طول سال به تحقیق پیرامون پرونده میپرداخت و یک گزارش کامل تهیه میکرد. برای من به عنوان یک ایرانی و حتا از دید یک مدیر روش عجیبی بود تا این که نتیجه اعجاب انگیز چنین سرمایه گذاری رو در انتهای فیلم دیدم.( برای جلوگیری از اسپویل بیشتر توضیح نمیدم)    شاید این روش کسب و کار کمی شبیه آخرین مطلب محمدرضا در مورد کیفیت باشه.

 

فضای باز رسانه ای آمریکا و مقایسه اون ها با کشورمون روضه مکرری ست که نمیخوام برای دوستان متممی بخونم اما این که این فضای باز میتونه چه دستآورد هایی حتا فراتر از چیز هایی که در ظاهر معلومه میتونه داشته باشه، داشته باشه چیزیه که فقط با دیدن یک داستان واقعی میشه ازش به نتیجه رسید.( خیلی از اوقات فکر میکنم شاید اون اخلاق و سبک زندگی ما میخوایم با محدود کردن بهش برسیم، تنها و تنها در آزادی قابل دست یابی باشه)

 

فیلم در حول و حوش سال ۲۰۰۱ اتفاق میفته و اون موقع اینترنت تازه در حال هجوم بدنیای خبریه. این که ببینیم اینترنت چطوری در صنعت روزنامه نگاری شروع به تغییر پارادایم میکنه ومقایسه ش کنیم با امروز که ۱۵ سال ازاون موقع گذشته، شاید متوجه بشیم پارادایم چه چیز هایی در اینده و ۱۵ سال بعدمون با همین الگو درحال تغییر هستند. و دانستن آینده و خروج از ابهام به قول محمدرضا چیزی ست که شاید خیلی خواهان آن هستیم.