Menu
نویسنده مطلب : محمد صادق اسلمی

مطلب مورد بحث:

آرکتایپ‌های سیستمی (۱): جابجایی بار در سیستم


به نظر من، بیشتر اوقات ما خودمان هم می‌دانیم که راه‌حلی که اتخاذ کرده‌ایم نشانه محور و برای افق زمانی کوتاه مدت جواب‌گو هست.

یادم هست در دوران کودکی در محله‌مان هر چند وقت یک بار لوله آب می‌ترکید.که اتفاقا یکی از انشعابهای اصلی نیز بود. و آب کل محله را بر می‌داشت اگر چه آن زمان ما بچه‌ها خیلی خوشحال بودیم چون می‌توانستیم حسابی آب بازی کنیم اما داد همه در می‌آمد. تقریبا هر سه یا چهار ماه این اتفاق می‌افتاد تنها فرقش این بود که هر بار چند متر بالاتر یا پایین‌تر اتفاق می‌افتاد. مامورانی هم که از اداره آب‌و‌فاضلاب می‌امدند همگی می‌گفتند که این لوله‌ها دیگر عمر خودشان را کرده‌اند. همشان پوسیده است باید عوض شود. گمان میکنم اداره آب و فاضلاب با این که می‌دانست مشکل از کجاست اما برای فرار از هزینه‌ها و دردسر‌های آن ترجیح می‌داد هر چند ماه یک بار نیروهای‌ خود را برای تعمیر ارسال کند تا این که یک بار مشکل را برای همیشه حل کند.

حقیقت این است که بحث‌های تفکر سیستمی خیلی به یکدیگر نزدیک است. مثلا نگرش کوتاه مدت آفت تفکر سیستمی، یا حتی اثر مارکبری و همین جابه‌جایی مشکل خیلی به یکدیگر مرتبط و نزدیک هستند. و به همین دلیل نمی‌توان مرز دقیقی بین آنها کشید.

 

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟