Menu
نویسنده مطلب : یاور مشیرفر

مطلب مورد بحث:

کاربردهای بازاریابی - بازاریابی در چه زمینه هایی انجام می‌شود؟


قصد داشتم مطلب مفصلی در این زمینه بنویسم که با خواندن کامنت‌ها متوجه شدم «شهرزاد» قبلا زحمتش را کشیده و خیلی خوب در مورد بازاریابی درونگرا و محتوایی توضیح داده.

به هر حال من هم نظر خودم را می‌نویسم.

به طور کلی می‌توان حداقل در تمام زمینه‌های بازاریابی به این نتیجه رسید که بیشترین سهم تکنیک‌های بازاریابی مورد استفاده به سمت و سوی تبلیغات، آن هم تبلیغات پر سر و صدا و فراتر از حتی توان زیرساختی «محصول یا خدمت، فرد، مکان، ایده و…» به پیش رفته‌اند.

در حقیقت آن‌چه در بیشتر تلاش‌های بازاریابی مغفول مانده است تا حد زیادی «صداقت» در نحوه ارائه و توضیح آن بوده‌است.

در این میان حتی تکنیک‌های بازاریابی درونگرا و محتوایی هم سمت و سویی غیر صادقانه می‌گیرند.

بررسی بیشتر متن‌های معرفی محصول و محتوای سایت‌های مختلف نشان می‌دهد «عنوان نویسی» برای جذب کلیک و دریافت ورودی آن‌چنان پررنگ است که گاهی حتی موجودیت اصلی محصول، خدمت، فرد، برند، املاک، ایده و … تحت الشعاع آن قرار می‌گیرد.

در واقع همواره در بخش سنتی و دیجیتال یک همبستگی آشکار به چشم می‌خورد: هم بازاریابی درون‌گرا و هم بازاریابی برون‌گرا از تکنیک‌هایی استفاده می‌کند که بیشتر «جذب مشتری» دارند تا ارائه خدمات و محصول.

برای مثال ممکن است من هزاران کیلومتر با یکی از اپ‌های تاکسی شهری پیموده باشم. هرگز و تحت هیچ‌ شرایطی خدمتی مبنی بر تأکید بر وفاداری یا آفری برای پاسداشت طی هزاران کیلومتر از سوی آن سرویس دریافت نمی‌کنم.

اما تا زمانی که این سرویس را استفاده نکرده‌ام، تلاش‌های بسیار زیادی برای جذب و استفاده اول من از نرم‌افزار صورت می‌گیرد.

در واقع به نظر می‌رسد مشتری صرفا تا زمانی که وارد مجموعه ما نشده است، بازاریابی اهمیت دارد و پیوستگی و «یکپارچگی» خدمات بعدی اصلا مهم نیست.