Menu
نویسنده مطلب : امیر جافری

مطلب مورد بحث:

تصمیم خوب و تصمیم بد


شما چگونه فکر می‌کنید؟ آیا شما هم نتیجه‌گیری شومیکر و روسو رو درست می‌دانید؟
من کاملا با این نتیجه گیری موافقم. کتاب معروفی در حوزه موفقیت وجود دارد که قطعا نام آن بارها شنیده ایم و یا آن را خوانده ایم. کتاب اثر مرکب دارن هاردی، عمده پیام کتاب حول این محور است که شخصیت ما،‌ جایگاه فعلی ما و جایگاه آینده ما همه تحت تاثیر عادات کوچک و تصمیمات کوچکی است که هر روز می گیریم. این مفهوم به قدری مهم و تاثیرگذار است که تمام موضوع کتاب راجع به آن است و نویسنده در تلاش است تا به ما آن را بفهماند و  کمک کند با اصلاح عادات کوچک و اخذ تصمیمات کوچک درست، زندگی خود را رو به موفقیت تغییر دهیم. من کاملا با این موضوع موافقم و فکر میکنم تاثیر تصمیمات کوچکی که روزانه بارها اخذ می کنیم ممکن است که خیلی از تصمیمات بزرگمان نیز بیشتر باشد.
تجربه‌هایی دارید که این نتیجه‌گیری را تأیید کند؟ یا این‌که تجربه‌‌تان آن را چندان تأیید نمی‌کند؟
دوستی داشتم که تصمیم گرفت وزن خود را کم کند. او روزانه با کم کردن بخشی از غذای خود پس از گذشت ۲ سال بیش از بیست کیلو کم کرد(تکرار یک تصمیم کوچک به صورت روزانه البته با گرفتن یک تصمیم بزرگ اولیه مبنی بر کاهش وزن). دوست دیگری داشتم که به یکباره (تصمیم بزرگ) با استفاده از داروها و قرص های کاهش وزن،‌ بیش از ۲۰ کیلو کاهش وزن داشت. فرآیند برای نفر اول بیش از دو سال طول کشید و برای نفر دوم کمتر از ۱ ماه، اگر فرض کنیم این دو نفر با یکدیگر شروع به کاهش وزن کرده اند. شما پس از یک ماه که هر دو نفر را ببینید احتمالا نفر اول را تنبل(تنبیه و تمرکز بر خروجی) نفر دوم را فردی کوشا خواهید خواند(پاداش و تمرکز بر خروجی در زمان مورد نظر). ولی نکته جالب قضیه آنجاست که کاهش وزن نفر اول کاملا سالم و بدون هیچ مشکل جسمی بود اما دوستی که به یکباره و با دارو کاهش وزن داد تا مدت ها دچار ضعف جسمی شده بود و برخی مشکلات برای سلامتی اش ایجاد شد.
یا اینکه دوست تیزهوش و سخت کوشی داشتم که تصمیم به کارآفرینی گرفت و در حال حاضر هنوز به شرایط مورد نظر خود نرسیده بلکه در اوایل مسیر قرار دارد. دوست دیگری را نیز می شناسم که دنبال کارمندی بود و با روابط خانوادگی در اداره ای خوب جایگاه نسبتا خوبی به دست آورده و حقوق و مزایای خوبی می گیرد. البته هنوز هر دو نفر در اوایل مسیر شغلی هستند ولی بدون شک برای یک ناظر خارجی که این دو شخص را از نزدیک نمی شناسد جایگاه نفر دوم بالاتر از نفر اول باشد و ممکن است نفر اول را به خاطر اینکه مثل نفر دوم رفتار نکرده و به دنبال کارمندی نرفته است مذمت کند. حال آنکه من به تجربه سال ها دوستی می دانم نفر اول انسانی بزرگ و کوشاست. و نفر دوم از طریق روابط به این جایگاه دست پیدا کرده است.
خودتان در مرور تصمیم‌های گذشته افراد، چگونه قضاوت می‌کنید که در تصمیم‌گیری قوی هستند یا ضعیف؟
من معمولا سعی می کنم افراد را از جایگاه فعلی شان یا نتایج تصمیم های فعلی شان قضاوت نکنم اما در بسیاری موارد آدم ناخوداگاه شروع به قضاوت دیگران می کند. به هر حال تلاش می کنم بیشتر عملکرد و رفتار اشخاص و سابقه شان را ملاک قرار دهم اما مطمئن نیستم تا چه حد در این موضوع موفق بوده ام.
در مورد خودتان چطور؟ آیا فقط به تصمیم‌های بزرگ خود فکر می‌کنید؟ یا تصمیم‌های کوچک خود را نیز هنگام ارزیابی خودتان در نظر می‌گیرید؟
بسیاری اوقات هنگام قضاوت خودم به صورت ناخودآگاه به تصمیم های بزرگم فکر میکنم ولی دوست دارم و تلاش می کنم که در چنین زمان هایی نتیجه تصمیم های کوچک و کارهای کوچک خود را نیز در ارزیابی دخالت دهم. در این مورد نیز نمی توانم بگویم کاملا موفق بوده ام.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟