Menu
نویسنده مطلب : سارا عشقی

مطلب مورد بحث:

مدیریت زندگی در زنجیره بحران‌ها


شما برای زندگی در بستر این واقعیت جدید (به تعبیر شوارتز) چه تدبیر‌هایی اندیشیده‌اید؟
توضیح در این مورد و نوشتن چند پاراگراف کوتاه بسیار سخت است. ولی تلاش همیشه ارزشمند است.
من در حال حاضر تقریبا فقط از عده محدودی از رسانه های چاپی و دیجیتال، اخبار روز و مطالب تخصصی را پیگیری می کنم. (البته معمولا سعی میکنم بروز باشم و از رسانه های جدید بی خبر نباشم).
در طول سالها با افزایش رسانه های مختلف به جزء صدا و سیما از قبیل کانالهای ماهواره ای و سایت های خبری و اخیرا شبکه های اجتماعی و پیگیری آنها و با خواندن مطالب و تفسیرهای تخصصی تر در حوزه های مورد علاقه ، کم کم در تشخیص و انتخاب رسانه های خبری حرفه ای شدم و در انتخاب مطالب و تفسیرهای خبری که ارزش محتوایی داشته باشند، مهارت پیدا کردم. (اگر تعریف از خود نباشه) خودم را در سواد رسانه ای (Media Literacy) خوب ارزیابی می کنم البته به عنوان خواننده.
به نظر من توصیفی که آقای شوارتز در مورد دنیای مضطرب ارائه داده، متاسفانه کاملا صحیح است .دولتها می توانند با ایجاد ترس رسانه ای در انسانها محدودیت های بیشتری را اعمال کنند؛ همانطور که مشاهده کردیم و می کنیم.
در زمینه ترس و اضطرابی که آقای شوارتز مطرح کرده است؛ خواندن کتاب فلسفه ترس را که به زبان ساده نگارش و ترجمه شده، و کمک زیادی برای درک این مفهوم و پدیده می کنه؛ پیشنهاد می کنم. (این کتاب را در لیست ۱۰ مورد کتابی که در متمم پیشنهاد می کردیم نیز آورده بودم).
در ضمن برای درک و فهم جزییات بحران های مالی و نحوه حل ان توسط دولت ها که آقای شوارتز شرح داده، پیشنهاد میکنم فیلمی را که در خصوص بحران مالی و کسری بزرگ ایالات متحده ساخته شده تماشا کنید.
از تیم متمم تشکر میکنم که این موضوع را که جامعه ما به شدت در این روزها نیازمند آن هست، مطرح کردند. موضوعی که دغدغه دو سال اخیر من شده.
سواد رسانه ای = با جستجو در وب می توانید با این مفهوم آشنا شوید.
نام کتاب : کتاب فلسفه ترس  /نویسنده : لارس اسوندسن  /  مترجم : خشایار دیهیمی  / نشر گمان

نام فیلم : The Big Short (2015) / ترجمه شده به کسری بزرگ یا رکود بزرگ  / کارگردان : آدام مک کی
چه نکاتی را رعایت می‌کنید؟
به طور خلاصه من سعی میکنم خبری رو که در شبکه های اجتماعی یا رسانه ها به سرعت داره پخش میشه حداقل به عنوان یه نشر دهنده ، اگر آن خبر کمک به حل مشکلی نکند و یا باعث افزایش آگاهی صحیح و مناسبی هم نشود و یا ترس و نگرانی غیر ضروری بر خواننده تحمیل  کند. به هیچ وجه آنرا باز نشر نمی کنم. 

این وضعیت، چه تاثیری بر ذهنیت و رفتار و تصمیم‌هایتان داشته است؟
اول اینکه  می توانم بهتر و سریعتر خبرهای واقعی رو از شایعه تشخیص بدهم.
دوم اینکه از قضاوت های سطحی و پیش داوری ها دور می مانم. رسانه های معتبر و حرفه ای از این قضیه مصون تر هستند.
در ضمن این روش مطالعه رسانه ها، نگرانی و اضطراب ناشی از اخبار غیر واقعی و شایعه را برایم بسیار کم کرده است  و باعث شده تا در مورد اخباری که نگران کننده به نظر میرسند یا به نظر مهم میایند و نیاز به تصمیم گیری در موردی در زندگی هستم که به ان خبر وابسته است ؛ تحلیل های تخصصی و مقالات مربوط به ان موضوع را مطالعه میکنم . تا با نگرانی کمتری و با اعتماد به نفس بیشتری در زندگی ام تصمیم بگیرم.