Menu
نویسنده مطلب : مریم رئیسی

مطلب مورد بحث:

تمرین خودآگاهی هیجانی | نوشتن برای "هیچ‌کس"


یکی از کارهای مورد علاقه‌ی من, همونطور که بارها توی کامنت‌های مختلف گفتم, نوشتن از احساساتم در رابطه با موضوعات مختلف, با هدف شناخت بیشتر خودم و رفتارهام, و بررسی و تحلیل اشتباهات تکراریم هست.

و الان با خوندن این درس تصمیم دارم نظم بیشتری به این نوع نوشتن بدم؛ و بخشی از نوشتن رو آگاهانه‌تر و با هدف خودآگاهی هیجانی انجام بدم.

در مورد نوشتن از احساسات منفی, بدون سانسور و بیان هر چیزی که به ذهنم میاد هم تجربیات متعددی دارم.

مثلا حدود چند ماه پیش, یک اتفاق باعث بهم ریختگی بسیار زیاد من شد. خود اتفاق چندان بزرگ نبود, اما در ادامه‌ی حوادث کوچک دیگری بود که از چند ماه قبل شروع شده بود و مثل جرقه‌ای کنار انبار باروت عمل کرد.

یادمه حالم بسیار بد بود و تنها کاری که از دستم بر میومد نوشتن بود؛

سراغ دفتر مخصوصم رفتم و همه‌ی احساسات بد و بیزاری زیادی که توی وجودم بود رو بیرون ریختم و نوشتم و نوشتم. تا چند روز در مورد این موضوع نوشتم و پس از اون بود که کمی حالم بهتر شد.

چند وقت پیش هم اتفاقات و برخوردهای ناراحت کننده‌ای برام پیش اومد که احساسات منفی زیادی برام ایجاد کرد. این‌بار بیشتر از دست خودم عصبانی بودم که اجازه داده بودم حاشیه‌های بد و ناراحت‌کننده روم تاثیر منفی بذاره.

یکی دو ساعتی نشستم و نوشتم (همراه با گریه البته) و هرچه که در مورد خودم اون لحظه فکر می‌کردم روی کاغذ آوردم و در نهایت آرومتر شدم و تونستم تصمیم درستی بگیرم.

به طور کلی هروقت در موقعیت‌های بسیار ناراحت‌کننده مانند موارد بالا قرار گرفتم, فکر کردن همراه با نوشتن خیلی کمکم کرده و باعث شده که به مرور و در طی زمان تواناییم در شناخت احساسات و عواطفم و تحلیلشون بهبود و افزایش پیدا کنه.

و اونقدر تاثیرات خوب دیدم که دوست دارم منظم‌تر و با هدف آگاهی بیشتر این کار رو ادامه بدم.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟