Menu
نویسنده مطلب : علیرضا امیری

مطلب مورد بحث:

پرسشنامه عزت نفس کوپر اسمیت


من فکر میکنم این فعالیت ها میتونن شاخص عزت نفس ما رو بهتر کنن و از عزت نفسمون مراقبت کنن؛

– ما بخاطر کارهایی که انجام دادیم نباید متأسف باشیم. بنظرم زندگی همینه. ما به این دنیا اومدیم تا زندگی کنیم، تجربه کنیم، شکست بخوریم، دوباره امتحان کنیم، ادامه بدیم و در بازی زندگی شکست رو به عنوان بخشی از زندگی بپذیریم. بنظرم زندگی همیشه این فرصت را به ما داده تا کارهایی را که دوست داریم انجام بدیم و احساس یأس و شکست و تأسف رو چاله هایی بدونیم در مسیر طولانی و بلند زندگی. مسیر زندگی آینده میتونه پر باشه از منظره های چشم نواز و دل انگیز.
– اکثر ما فکر میکنیم که مثل ما کم پیدا میشه، در صورتیکه این برآورد و تخمین غلطی از خودمونه. برای حفظ عزت نفسمون بهتره که بدونیم همیشه بهتر از ما زیاده.

– اگه توی محیط کار اونطور که دوست داریم خوب کار نکنیم کم کم وارد یه سیکل معیوب میشیم و اون هم اینه که؛ کار بد روی حالمون اثر بد میذاره و حال بد روی عزت نفسمون و عزت نفسمون روی کارمون. بهتره که یا خوب کار کنیم و یا کارمونو عوض کنیم.

– اگه دیگران از ما ایراد گرفتن یا مورد انتقاد قرار دادن، برای اینکه عزت نفسمون کاهش پیدا نکنه، بهتره که پاسخ های خنثی بدیم. حتی در حالت بدتر اگه به ما بی احترامی کردن بهتره که خیلی هوشمندانه پاسخ بدیم. یه جمله از یه کتاب شادی بخش امروز خوندم خیلی زیبا بود: “بی احترامی دیگران را، با بی اعتنایی جواب دهید”.
– و در آخر؛ بپذیریم ضعف داریم، بپذیریم نمیدونیم، بپذیریم خیلی چیزها رو نمی فهمیم، بپذیریم اشتباه میکنیم و این اشتباه کردن حق ماست.

یادم به حرفهای رودیارد کیپلینگ افتاد که اخیرا در پاراگراف متمم منتشر شد. الان که این پرسشنامه رو خوندم، بنظرم تک تک جمله هاش مصداق یک انسان با عزت نفس بالا بود.

شاد باشید و مثل متمم سبز.

 

برخی از سوالهای متداول درباره متمم (روی هر سوال کلیک کنید)

متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟