Menu
نویسنده مطلب : ناهید عبدی

مطلب مورد بحث:

هوش کلامی چیست؟ آیا تقویت هوش کلامی امکان‌پذیر است؟


ازآنجایی‌که در درس اشاره شد که تقویت هوش کلامی امکان‌پذیر است و نیاز به تمرین و پرورش دارد، با توجه به تجربیات شخصی فکر می‌کنم این چند مورد بتواند در این راستا کمک‌کننده باشد:
 
۱٫       جمع کردن کلمات و اضافه کردن آن‌ها به دامنۀ واژگان فعال است. حساس بودن به بار معنایی کلمات در نوشته‌های مختلف باعث می‌شود در معناشناسی و همین طور در آواشناسی بتوانیم مهارت‌های خود را تقویت کنیم.
 
۲٫     همین طور فکر می‌کنم اگر به شعر گفتن علاقه‌ای نداریم یا جزو ترجیحات ما نیست می‌توانیم از طریق شعرخوانی هم به پرورش هوش کلامی خود کمک کنیم. آهنگین بودن کلام در شعرها باعث می‌شود کلمات تازه و کم استفاده خیلی راحت‌تر به دایرۀ واژگان ما اضافه شوند و کمتر از یاد بروند.
 
۳٫    بازنویسی متون مختلف هم می‌تواند کمک‌کننده باشد. وقتی متن را ارزشمند یافتیم می‌توانیم برای مرور آن به جای دوباره خوانی آن را بازنویسی کنیم. قدرت کلام و قواعد دستور زبان با بازنویسی خود را بهتر نمایان می‌کند و فکر می‌کنم کلاس تمرینی خوبی برای بالا بردن هوش کلامی می‌تواند باشد.
 
۴٫     خواندن هم‌زمان آثار معاصر و غیر معاصر و توجه به تفاوت آوایی، کلامی، ساختاری و معنایی در طول زمان می‌تواند روند تفکر ما را در رابطه با کاربرد کلمات مختلف دست‌خوش تغییر کند و درعین‌حال بسیار آموزنده باشد. نگاه کردن به یک واژه از چند زاویۀ مختلف از این طریق می‌تواند امکان‌پذیر شود.
 
۵٫     بازنویسی آثار خوب و ضعیف ازجمله فعالیت‌هایی است که فکر می‌کنم قدرت ما را به‌مرورزمان برای به کار بردن واژگان درست تقویت می‌کند. احیای نوشته‌های دیگران از این نظر ارزشمندتر است که ارتباط احساسی همچو.ن نوشته‌های خودمان با آن برقرار نیست و احتمالاً راحت‌تر می‌تواند آن‌ها را مورد قضاوت قرار داد. از طرفی در بازنویسی مجبور می‌شویم به وزن هر کلمه و جایگاه آن در جمله بیشتر توجه کنیم و ناخودآگاه به‌مرورزمان روی کاربرد کلمات حساس‌تر شویم.
 
 

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟