Menu
نویسنده مطلب : رسول فتح پور

مطلب مورد بحث:

نامه ای به گذشته


سلام رسول جان

من در دهه پنج زندگیم هستم  و دوست دارم حالا که می خواهی دهه سوم زندگیت را شروع کنی درباره تجربیات زندگیم چند خطی را برای تو یادگاری بنویسم .

در مقدمه حرفهام یه مفهوم جالبی رو برای تو مطرح می کنم که می تونه همه چیز زندگی تو رو تحت تاثیر قراربده و اون مفهوم عزت نفسه . برای فهمیدن دقیق این مفهوم هم کتابهای خیلی خوبی در دنیا نوشته شده هم سخنرانی های آموزشی خیلی خوبی وجود داره . خلاصه خیلی خیلی فشرده این مفهوم اینه : برای اینکه به موفقیتهای متنوع در اجتماع برسی لازمه اولویتها و ارزشهای مهمت رو مشخص کنی و به ازای بعضی از اونهابعضی ها را از دست بدی حالا ببین نتیجه کلی این وضعیت برای تو رضایت قلبی هم بوجود میاره یا حسرتهای مادام العمر همراهت می مونه .

مثلا آیا ماندن در یک شرکت بزرگ تولیدی با امنیت شغلی خیلی زیاد میتونه آینده رضایت بخشی رو برای تو بوجود بیاره .

۱- سعی کن با همین عشقی که برای قبولی در یکی از رشته های مورد علاقت دریک دانشگاه معتبردرس خوندی و قبول شدی برای یادگیری یک یا چند مهارت وقت بگذاری تا تو رو متفاوت از بقیه هم دوره ای هات بکنه .خلاصه اینکه شوق یادگیری در هر زمینه مورد علاقه ات رو در وجودت داشته باش و روز به روز بیشتر کن البته به قول محمد رضا شعبانعلی یکی از دوستان خوبم لازمه مواردی که دنبال می کنی به هم ارتباط منطقی داشته باشن . تو نمی تونی در رشته های تاریخ و علوم اجتماعی ، سیاست ، درسهای مختلف دانشگاهی ، ورزش و … بهترین در کشور باشی .

۲- می دونم که کمک کردن به مردم رو خیلی دوست داری و مهربونی خیلی زیادی رو نشون میدی . این خیلی خوبه فقط یه چیزی که من به تجربه درکش کردم اینه که لازمه برای اینکه با مهمترین افراد در زندگیت مثل پدر ، مادر، دوست خیلی صمیمی و …ارتباط خیلی موثری داشته باشی صرف انر‍ژی بیش از حد رو درروابط مختلف شخصی ، تحصیلی وبه طور کلی جامعه کنترل کنی تا خودت هم خستگی و درموندگی کمتری رو تجربه کنی و این روابط برات لذت بخش باشه .

۳- سعی کن کتاب خوندن لذت بخش رو یادبگیری و تمرین کنی . منظورم روش مطالعه تقویت کننده قوای تحلیلی و خلاقیته . البته این مقداری زمان بره ولی وقتی این قابلیت رو پیدا می کنی زندگی در این دنیا معنی متفاوتی رو برای تو پیدا می کنه .

۴- می دونم که کوهنوردی و زندگی در طبیعت وحشی و فیلم دیدن رو دوست داری و فقط محدودیتهای مالی و تحصیلی-کاری مانع تو شده اند . رسول جان برای علاقه هات ارزش زیادی قائل باش چرا که خیلی زود دیرمیشه . صبر نکن تا فراهم نشدن امکان سفر به آفریقا و آمریکای جنوبی باعث بشه تجربه سفر و درک زیبایی های رنگارنگ ایران عزیز رو هم از دست بدی .

۵- یه چیز خیلی جالبی که در مورد یادگیری  این روزها یاد گرفتم و شاید به درد تو هم بخوره این هست که وقتی یک موضوع مورد علاقه ات رو دنبال می کنی قسمتهای مختلف یادگیری در زندگی شخصی و کاری تو می تونن ذره ذره تو به هم بچسبند و به اصلاح یادگیری کریستالی در تو بوجود بیارن .یعنی تو می تونی حتی حین تفریح کردن در کوهستان هم یادگیری داشته باشی .

۶- سعی کن قدرروابط خوب دوستانه خودت رو بدونی و به راحتی از دوست عزیزت جدا نشی چرا که در آینده ساختن هر کدوم از این دوستیهای پاک و طولانی مدت خیلی سخته .