Menu
نویسنده مطلب : حسین کاظمی

مطلب مورد بحث:

فایل صوتی درباره تصمیم گیری


به نظرم مطرح شدن این نوع سوال ها بیش تر از اینکه ما رو به انتخاب یک پاسخ قطعی تشویق کنه ، میتونه فضای ذهنی رو برای فکر کردن به این مسائل به وجود بیاره تا باعث بهبود فرایند های ذهنیمون بشه و توجهمون رو به عملکرد مغزمون و ماهیت انسانیمون جلب کنه .

در این باره قسمتی از یک مجموعه برنامه هست با نام mind field (لینکش رو در پایان پاسخ قرار میدم) که در یکی از قسمت هاش به این موضوع که با نام مسئله تراموا  شناخته میشه  پرداخته و برخلاف اکثر مواقع که سعی میشه فقط در حد سوال باقی بمونه سعی کرده در شرایطی خاص و با در نظر گرفتن مسائل اخلاقی افراد رو در چنین شرایط تصمیم گیری قرار بده هر چند در آزمایش افراد واقعا در خطر نیستن ولی فرد مورد آزمایش از این مسئله خبر نداره .

ما یا میتونیم کاری نکنیم و ۸ نفر از بین برن یا مسئولیت مستقیم مرگ یک نفر رو برعهده بگیریم .

شاید اکثر افراد در پاسخ به این سوال گزینه کشیدن اهرم و نجات دادن ۸ نفر رو انتخاب کنن ولی خوب در یکی از درس های متمم درباره نظریه تحت حمایت و نظریه مورد استفاده هم خوندیم .

در نهایت نتیجه آزمایش نشون میده اکثر افراد واکنش خشک زدگی نشون میدن و ترجیح میدن کنترل رو به دست نگیرن و به نوعی مسئولیت خودشون رو معلق کنن. البته خیلی بیش تر میشه درباره این موضوع حرف زد ولی برای اینکه تمرینم طولانی نشه لینک این قسمت رو میزارم تا اگر مایل بودید تماشاش کنید.

https://www.youtube.com/watch?reload=9&v=1sl5KJ69qiA