Menu
نویسنده مطلب : آتا ناصر

مطلب مورد بحث:

انواع بازارها: بازار هدف، بازار آماده، بازار بالقوه، بازار تحت نفوذ


الف)زمینه فعالیت مورد علاقه: شرکت خدمات مشاوره مدیریت
ب)تعریف بازارهای آب معدنی:

بازار بالقوه: تمام اعضاء خانواده های ایرانی داخل کشور که در سن آبخوری هستند ( معمولا به نوزادان تا ۳ یا ۴ ماهگی آب نمی دهند) و استفاده از آب معدنی تضادی با ترجیحات و علایق شخصی آنها ندارد.

بازار آماده: بازار بالقوه ی تعریف شده منهای خانوارها و کسانی که به در محل زندگی خود به جهت نوع آب آشامیدنی در دسترس نیازی به آب معدنی احساس نکرده و عموما سفر نمی کنند.

بازار هدف: ما در ابتدای تولید و معرفی خود به بازار بالقوه مان هستیم و استراتژی کارخانه نفوذ تدریجی در بازار آماده مان هست، و از سوی دیگر با توجه به ظرفیت تولید اولیه کارخانه، بازار هدف مان را در یک سال اول استان محل استقرار کارخانه و سه استان همجوار آن تعیین می کنیم. بعد از سال اول بازار هدف ما کل بازار آماده مربوطه خواهدبود.

بازار تحت نفوذ: کلیه فروشگاههای زنجیره ایی و شرکتهای پخش محصولات غذایی در چهار استان مذکور.

اطلاعات مورد نیاز برای تخمین بازارهای فوق:

۱٫ برای بازار بالقوه : تعداد جمعیت کشور و نرخ رشد سالانه آن

۲٫برای بازار آماده: پراکندگی جمعیت کشور، استانهای و شهرهای دارای آب آشامیدنی مطلوب با جمعیتشان، استانهای توریستی ( توریست داخالی و خارجی) و مواعد توریست پذیری و تعداد تقریبی مسافرین. برای دو بازار فوق قطعا به آمار مربوط به تعداد رقبا و حجم تولیدشان نیاز خواهد بود.

۳٫ برای بازار هدف: اطلاعات بند ۲

۴٫ بازار تحت نفوذ: فکر کنم تعداد جمعیت بازار هدف سال اول و نسبت فروش مان در آن بازار مبنای خوبی را برای تخمین حجم تقریبی بازار تحت نفوذمان در بازار هدف سالهای بعدی بدست دهد.

ج) وبلاگ تربیت فرزند:

بازار بالقوه: کلیه خانواده های دارای فرزند، زوجهای جوان در انتظار فرزند، افراد و سازمانهای مرتبط با تربیت فرزندان و همچنین کلیه محققین و نویسندگان در این زمینه در سراسر جهان

بازار آماده: آن دسته از بازار بالقوه ی تعریف شده فوق که ضمن دسترسی ساده به فضای مجازی شناخت کافی از اهمیت موضوع داشته و همینطور فرصت، علاقمندی و انگیزه کافی برای جستجوی موضوع در فضای مجازی داشته باشند.

بازار هدف: زبان اصلی مورد استفاده در وبلاگ فارسی است فلذا بازار هدف ما آن دسته از بازار آماده هستند که با زبان فارسی آشنایی دارند.

بازار تحت نفوذ: تعداد بازدیدکنندگان از وبلاگ

د) دلایل احتمالی تفاوت بازار آماده و بازار هدف:

۱٫ محدودیتهای مربوط به نقدینگی

۲٫ محدودیتهای تامین مواد اولیه

۳٫ محدودیتهای تولید

۴٫ محدودیتهای توزیع

۵٫ عدم شناخت بازارهای فوقانی

۶٫ عدم اطمینان از وضعیت بازارها

۷٫ سقف ریسک پذیری تصمیم گیرندگان

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟