Menu
نویسنده مطلب : حسین

مطلب مورد بحث:

پروژه پایانی درس تفکر سیستمی


 
پروژه تفکر سیستمی :
اولین نکته ای که با خوندن پاسخ های دوستان و سوال مطرح شده به ذهنم رسید این بود که چرا نیاز به آموزش تفکر سیستمی به بچه های دبستان هست و آیا مسئله خودمون رو درست تعریف کردیم ؟
بلافاصله پاسخی که بدون درنگ به دهنم خطور کرد این بود که ما انسان ها زندگی هامون در بستر جامعه رخ میده و این جامعه است که به زندگی هامون غنا و ارزش میده و فرزندانمون رو آموزش میدیم تا بتونن بهتر در همین جامعه انسانی زندگی کنن و از اونجایی که تفکر سیستمی یکی از اساسی ترین تعلیماتش دیدن روابط کلی اجزا در یک سیستم هست بنابراین کمک میکنه به زندگی بهتر و اثربخش تر در جامعه .
 
اولین گام میتونه تربیت آموزگارانی با تفکر سیستمی باشه هر چند شاید این مسئله کمی به مسئله مرغ و تخم مرغ شبیه بشه چون شاید بگیم ابتدا باید کودکان با تفکر سیستمی رشد کنن تا تبدیل به آموزگارانی با تفکر سیستمی بشن اما گمان میکنم این موضوع که آموزش تفکر سیستمی تا حد زیادی نیاز به تفکر سیستمی داره غیر قابل انکار باشه .
گام های ابتدایی ما میتونه از رویکرد تجزیه استفاده کنه تا اجزای سیستم آموزش رو به خوبی بشناسیم تا بهتر بتونیم به اثرات اونها روی هم بپردازیم .
اجزایی از قبیل خانواده ، معلمان ، دولت ، جامعه ، دین ، رسانه ها و …
بنابراین یکی از مهم ترین اصول این سیستم میتونه این باشه که هر یک از اجزای این سیستم نقش خودشون رو بپذیرن و جزیره ای عمل نکنن.
یکی از نکاتی که میتونیم به اون دقت کنیم هدف سیستمیه که طراحیش میکنیم چون هدف های متفاوت مسیر های متفاوتی رو میطلبن و میسازن همونطور که اکنون خیلی از متخصصان کشورمون از اینکه سیستم آموزش ما تبدیل به دستگاه تولید مدرک شده و فضیلت های انسانی در اون به فراموشی سپرده شده گله دارن .پس بعد از مشخص شدن هدف بهتر میتونیم به سیاست گذاری بپردازیم.
من تخصصی در این زمینه ندارن اما اخیرا مطلبی رو از دکتر لشکربلوکی میخوندم که هم راستای دروس ارائه شده در متمم هم بود و به درس هایی که دانشجویان و دانش آموزان بهش نیاز دارن میپرداخت که عبارت اند از:
فلسفه علم و تکنولوژی ، اخلاق ، آینده پژوهی ، سواد جنسی ، سواد مالی ، سواد رسانه ای ، حل مسئله و تصمیم گیری ، حقوق شهروندی ، تاریخ تمدن و توسعه یافتگی و مهارت های ارتباطی.
از نظر خودم یکی از مهم ترین مسائلی که در شش سال اول باید به بچه ها آموزش داده بشه کار تیمیه چون در نهایت تمام مشکلات و مسائل قراره توسط انسان ها و با همکاری اونها حل شه .
سال ها پیش فایل صوتی رو از دکتر محسن رنانی گوش میدادم که در جایی از اون به این مطلب پرداخته بودند که در سیستم کنونی آموزش ما همه فکر میکنند درس ریاضی خیلی مهم تر از دروسی مثل نقاشی یا ورزش هست و اگر بخواهیم برا بچه هامون مرخصی بگیریم سعی مکینیم در زنگ ورزش یا نقاشی باشه چون فکر میکنیم ریاضی خیلی مهمه …شاید هنوز فکر میکنیم تفکر تحلیلی مهمه !
اما  این طور به نظر میرسه تمام درس ها و کلاس هایی که به بچه ها همکاری با هم اسفاده درست از منابع موجود رو آموزش میده مهمه .
جایی هم میخوندم که یکی از روش های آموزش کار تیمی و تقسیم منابع محدود به بچه ها اینه که مثلا تمام مداد رنگی هاشون رو با هم قاطی کنن و بعد ازشون خواسته شه که یک نقاشی رو با هم و با منابع در دسترسشون بکشن که به نظرم بهشون تقسیم وظایف، تفاهم، توافق، تغییر و اجرای ایده ها در عمل و دریافت بازخورد، خلق ایده های جدیدتر و پیش رفتن رو آموزش میده .
مطمئنا افزایش قابلیت های و توانایی های شخصی هر کودک با توجه به شخصیت و استعداد های اون فرد هم نقش مهمی در این سیستم خواهد داشت .
البته مسئله میتونه پیچیده تر باشه و همونطور که راسل اکاف اشاره میکنه که نگرش سیستمی تحلیل مستقل از محیط رو نمیپذیره ما هم باید نقش بقیه اجزا رو دقیق تر در طراحیمون مد نظر قرار بدیم.
شاید اگر فرصت کافی در اختیار داشته باشم بتونیم از بازخوردهایی هم که دریافت میکنیم و تجربیات دیگر کشور ها در این زمینه استفاده کنیم .
در انتها به نظرم فعالیت ها و کامنت هایی هم که در درس های متمم جمع آوری میشه میتونه در آینده منبع غنی برای طراحی سیستم های پایدارتر برامون باشه که میشه ازشون استفاده کرد.

 
برخی از سوالهای متداول درباره متمم
متمم چیست و چه می‌کند؟ (+ دانلود فایل PDF معرفی متمم)
چه درس‌هایی در متمم ارائه می‌شوند؟
هزینه ثبت‌نام در متمم چقدر است؟
آیا در متمم فایل‌های صوتی رایگان هم برای دانلود وجود دارد؟