Menu
نویسنده مطلب : امیر شاهرخی

مطلب مورد بحث:

فایل صوتی درباره مهارت یادگیری و یادگیری کریستالی - قسمت پنجم


یادگیری کریستالی و تشبیه آن به تشکیل یک پازل، تعبیر فوق‌العاده‌ای برای درک عمیق از شیوه یادگیری صحیح است.

البته لازم به ذکر است که با آن‌که پرهیز از زباله‌گردی اطلاعاتی ضروری است، اما گاهی هم ما در اصرار بر عدم صرف وقت در موضوعاتی که فکر می‌کنیم غیرمرتبط هستند، دچار افراط می‌شویم:
به خاطر دارم در دوران تحصیل در رشته کامپیوتر، برخی دروس از همان ابتدا برای من اجزای پازلی بودند که قطعات قبل و بعد آن مشخص بود و به زیبایی در کنار هم قرار میگرفتند و تصویر بزرگ‌تر را می‌ساختند.
شکل زیر این دروس را نشان می‌دهند. ارتباط برخی از این دروس در ابتدا کمی نامفهوم بود ولی به مرور و با تمرین و بکارگیری آموخته‌ها در دانشگاه و سپس در محیط کار، این آموخته‌ها به زیبایی در کنار هم قرار گرفتند، با هم ترکیب شدند و بخش‌های عمده پازل طراحی سیستم کامپیوتری را برای من شکل دادند:

فایل صوتی درباره مهارت یادگیری و یادگیری کریستالی - قسمت پنجم

در مقابل دروس دیگری که عمدتا وابسته به برق و الکترونیک بودند از دید بسیاری از ما، تنها مزاحمینی بودند که باید از شرشان خلاص می‌شدیم!
دروس زیر از این دسته بودند و به غیر دو درس آخر – که در اواخر متوجه اهمیت و ارتباطشان شدیم – تا پایان تحصیل از دید من و بسیاری دیگر نشانه سایه سیاه برق بر سر گروه کامپیوتر بودند و اگر هم چیزی یاد گرفتیم تنها بخش‌هایی از یک سالاد علمی بودند:

فایل صوتی درباره مهارت یادگیری و یادگیری کریستالی - قسمت پنجم

در نهایت زمانی اهمیت این دروس و اشتباه بزرگم در نامرتبط دیدن آنها را دریافتم که در یک شرکت تجهیزات پزشکی درگیر طراحی دستگاه پزشکی شدم. تازه متوجه شدم که نه تنها باید این دروس را جدی‌تر می‌گرفتم که کاش دروسی از مکانیک را هم گذرانده بودم! البته کمی دیر شده بود.
در واقع تمام آن‌چه من بیهوده می‌دانستم و سال‌ها در برابر آن مقاومت کرده بودم و تعمدا به محفوظات قطعه‌ای تبدیلشان کرده بودم، قطعات گمشده پازل قبلی – البته در کاربردی متفاوت با آن‌چه تصور می‌کردم – بودند.
به هر حال به مرور در محیط کار بخشی از این اشتباه جبران شد، ولی بهتر بود از اول نگاه درستی می‌داشتم.